Lando Norris má za sebou dva dny testů s McLarenem na Hungaroringu. Na co se během nich soustředil a jak hodnotí letošní monopost MCL33?
V úterý to měl kvůli dešťové přeháňce "trochu náročné, protože jsem s vozem F1 jezdil za mokra vůbec poprvé, a jde o docela jinou zkušenost než ve Formuli 2. Tyto auta potřebují trochu času, abyste si na ně zvykli," říká Norris.
Jaký byl středeční program McLarenu, který se snaží dostat na špici středu pole? "Testovali jsme hodně různých dílů a sbírali aerodynamická data. Snažili jsme se získat co nejvíce informací, aby mohli jízdy řádně analyzovat. Nešlo moc o testování výkonnosti, kdy bych mohl zajíždět tak rychlá kola, jak bych si přál, ale to už bylo přirozenou součástí našeho plánu pro tento týden."
"Letošní auto je rozhodně mnohem lepší než to loňské, zejména díky tomu, že má vyšší výkon. Ale těžko říci. Ve srovnání s minulým rokem mnohem více testuji, spíše než abych se snažil dobře vypadat díky rychlým kolům," pokračuje talent McLarenu, o kterého má zájem Toro Rosso.
"Tou první důležitou věcí je vyrazit a rychle se dostat na solidní základ. Hned se vlézt jen pár metrů do brzdných bodů a vysokorychlostní zatáček. Za druhé: tým chce konzistenci a zpětnou vazbu, aby mohli přesně vědět, jestli je něco lepší nebo horší, a zda si to v budoucnu ponechat," vysvětluje Norris úskalí testování.
Jeho šéf Gil de Ferran ke středečním jízdám na Hungaroringu dodává: "Celkově to byl další dobrý den a my jsme nasbírali informace, které jsou důležité pro tento i pro příští rok. Žel jsme měli odpoledne několik drobných potíží, které limitovaly naší ujetou vzdálenost, neměly ale velký vliv na náš plán jízd. Lando odvedl skvělou práci, neudělal během posledních dvou dnů žádnou chybu. Teď nás čeká letní přestávka a já všem přeji, aby si během dvou dnů volna užili zábavu a odpočali si."
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.