Vítěz Velké ceny Monaka Daniel Ricciardo po oslavách již vystřízlivěl a dnes od Renaultu obdržel další dobrou zprávu: jeho motorgenerátor kinetické energie (MGU-K), který mu v neděli vypověděl službu, může být opětovně použit. V Kanadě se tedy příští týden může vyhnout penalizaci, i když situace s komponenty pohonných jednotek u Red Bullu zůstává napjatá.
MGU-K je v pořádku, penalizaci se ale později stejně nevyhneZ Francie dnes odbornému poradci Red Bullu Helmutovi Markovi volal Cyril Abiteboul s tím, že MGU-K poslední velkou cenu přežil. Za selhání zřejmě mohla ledabylá práce při jeho montáži do vozu, motorgenerátor samotný je tedy v pořádku. "Vypadá to, že se na startu v Montrealu vyhneme penalizaci," potvrzuje pro AMUS Marko.
Pokud se ji vyhnout v Kanadě, pak určitě přijde později během sezóny. Red Bull si ji nejspíše vybere v Belgii, kde se dá dobře předjíždět - a zřejmě nebude sám. "V určité chvíli nás to v jednom z příštích závodů dostihne," uznává Marko. Ricciardo je již na druhých komponentech, přičemž u MGU-K, úložiště energie (ES) a řídicí elektroniky (CE) mohou piloti v průběhu letošní sezóny beztrestně využít pouze dva kusy.
V přímém ohrožení tak už jsou i piloti Ferrari, Bottas, Ocon, Hartley, Magnussen či Vandoorne. Druhý pilot Red Bull přitom v Monaku již první motorovou penalizaci obdržel, na jeho poslední startovní pozici to vzhledem k neúčasti v kvalifikaci nemělo žádný vliv, šlo o kalkul týmu s cílem dostat do hry další MGU-K, byť starou specifikaci. S nasazením té letošní Renault stále kvůli nedostatečné spolehlivosti otálí. Pro Kanadu připravuje vylepšení, ta se ale budou zřejmě týkat jiných komponent.
Silné stránky Red Bullu - pomohou k vítězství i v Kanadě?Red Bull však bude mít v Montrealu dobrou šanci na to, aby bojoval na špici. Nacházejí se tam sice dlouhé rovinky kladoucí důraz na sílu motoru, ale zároveň i hodně pomalých zatáček, v nichž šasi RB14 exceluje. Nejde jen o aerodynamiku, ale i o jeho stabilitu při brzdění a trakci.
"Díky naší dobré trakci můžeme negativní dopad rovinek zmírnit," komentuje odborný poradce Red Bullu, který své naděje upíná rovněž k vylepšenému motoru Renault. "A k méně problémům s MGU-K," usmívá se jeho šéf Christian Horner.
Marko poté vyzdvihuje další silné stránky jejich vozu: "Na rozdíl od Mercedesu je naše auto dobré v provozu. I když nejsme po startu na čele, dokážeme dobře jezdit v aerodynamickém stínu za ostatními. A pak tady máme taktické možnosti, jelikož jsme lepší než ostatní v péči o pneumatiky."
V Kanadě opět hyper-měkká směs - další výhoda pro Red BullPirelli přiveze do Montrealu opět hyper-měkkou směs, s kterou se Ferrari a Mercedes v Monte Carlu hodně trápili. "Kdyby jezdil Ricciardo v Monte Carlu naplno, pak bychom donutili Mercedes a Ferrari ke dvěma zastávkám. Jejich pneumatiky vypadaly příšerně i při těch pomalých časech na kolo," pokračuje Marko.
"Teď máme skvělé auto. Základem je vylepšení z Barcelony. Bez technických problémů v Bahrajnu a [vzájemné] kolize v Baku bychom byli úplně na špici," lituje odborný poradce Red Bullu promarněných příležitostí.
Aston Martin momentálně drží devátou příčku v pořadí konstruktérů. Tým se zatím potýká s konzistentností výsledků, které nestačí na posun do vyšších pater tabulky. Přestože se občas daří sbírat důležité body, konkurence je silná a Martinům zatím chybí stabilita potřebná pro výraznější zlepšení v průběhu sezóny.
George Russell označil případný závodní zákaz pro Maxe Verstappena za oprávněný a připomněl, že pravidla musí platit pro všechny stejně bez ohledu na jméno. Verstappen má na kontě 11 trestných bodů a Russell zdůraznil, že pokud někdo překročí čáru, musí nést důsledky svých činů.
Lando Norris odmítl, že by Max Verstappen měl po incidentu se Georgem Russellem měnit svůj styl jízdy, a zdůraznil, že právě jeho agresivita patří k jeho úspěchům. Podle Norrise je Verstappenův přístup tím, co dělá Formuli 1 vzrušující, a nemá důvod ho zásadně měnit.
Max Verstappen čelí před závody v Kanadě a Rakousku hrozbě zákazu startu kvůli 11 trestným bodům, ale zůstává klidný a odmítá měnit svůj styl jízdy. Incident s Georgem Russellem ve Španělsku označil za chybu, kterou však nechce dále pitvat.
Lewis Hamilton vyjádřil jasnou podporu šéfovi Ferrari Frédéricovi Vasseurovi, jehož pozice byla v poslední době předmětem spekulací. Podle něj je Vasseur skvělý lídr, kterému plně důvěřuje a s nímž má dlouhodobě dobrý vztah.
S rostoucím tlakem na Freda Vasseura Ferrari zvažuje možné změny ve vedení týmu. Novým kandidátem na jeho místo je Antonello Coletta, což svědčí o nejistotě a snaze zlepšit výkonnost stáje.
Flavio Briatore už nehovoří tak jistě o budoucnosti Franca Colapinta v Alpine jako dříve, a po třech slabých závodech se pozice argentinského nováčka začíná otřásat. Tlak na výsledky roste a v týmu, kde rozhoduje výkon, nemusí mít prostor pro druhé šance.
Jeden z klubů, které stály u zrodu FIA, nedávno překvapivě ostře zaútočil na prezidenta této organizace, Mohammeda Ben Sulayema. Tento krok vyvolal nečekané vlny kritiky a přinesl do vedení mezinárodní automobilové federace napětí, které dosud nebylo veřejně známo.
Oscar Piastri v hektickém světě Formule 1 zaujímá svým neotřesitelným klidem a vyrovnaností. Tato schopnost mu pomáhá zvládat tlak a dělat správná rozhodnutí v boji o mistrovský titul.
Přestup Lewise Hamiltona k Ferrari zůstává pro Davida Coultharda záhadou, protože podle něj znamenal nečekaný konec dlouholetého a velmi úspěšného partnerství s Mercedesem bez zjevného důvodu.
Helmut Marko přiznal, že původně nevěřil, že by se Max Verstappen mohl stát jedním z velikánů F1. Dnes už ale uznává, že trojnásobný šampion překonal veškerá očekávání svou disciplínou i vyspělostí.
Sezona 2025 Formule 1 právě začala, ale pozornost už směřuje k novým pravidlům pro rok 2026, kdy Red Bull převezme výrobu motorů ve spolupráci s Fordem, který zdůrazňuje význam elektrifikace.