Možná byste dali dohromady slušný počet pilotů, jejichž jediným trumfem byl talent. Neměli za sebou silného sponzora nebo bohatého otce, jako třeba Elio de Angelis nebo Lance Stroll. O to víc jsou finančně protěžovaní mladíci pod drobnohledem.
Kanaďan Stroll už musel odvracet nemálo poznámek, že nebýt obřích sum jeho otce Lawrence, asi by ve Williamsu neseděl. Nyní se do hledáčku dostává další mladík, kolem nějž se vznášejí miliony - Strollův krajan Nicholas Latifi, loňský pátý nejlepší pilot šamiponátu FIA Formule 2. Minulý týden totiž společnost McLaren Group oznámila investici ve výši 200 milionů liber od Michaela Latifiho, Nicholasova otce. Byla to první akcionářská transakce od odchodu Rona Dennise.
Suma poskytnutá mateřské společnosti McLaren Formula 1 okamžitě vyvolala spekulace, že rodák z Toronta by mohl být prosazován to týmu, což ovšem generální ředitel Zak Brown popřel, že žádný takový rozhovor neproběhl. Sám Latifi uvedl, že investice evokovala nedobrý obrázek a dodal, že podobným spekulacím rozumí.
"Nemohu říci, že bych docela ignoroval názor veřejnosti, pochopitelně. Řekněme, že to nabízí nějaký můj obrázek. Reakce se dostavují na základě toho, co lidé vidí. Kdybych se na motorsportu nepodílel, asi bych si myslel totéž. Skutečnost je ale jiná, kdybych zítra přestal závodit, tak ta investice tam nadále zůstane," pokusil se věc vysvětlit Latifi.
Moderní F1 sice vyžaduje, aby piloti obstarali nějaké "věno" pro snazší zisk závodní sedačky, ale žádná suma doposud nebyla tak horentní, jakou poskytla společnost Nidala se sídlem na Britských Paneneských ostrovech, patřící Latifimu seniorovi.
"Přitom si jen málokdo uvědomuje skutečnost, že se nejedná o sponzorský příspěvek, nýbrž investici do společnosti jako takové. Není to vklad, za který koupí svému synovi závodní sedačku. Je to investice, od níž se očekává podobný efekt, jako kdybyste ji udělali v jakémkoli jiném odvětví. Jde to opravdu mimo to, co dělám, není tu žádná spojitost se zmíněnou operací a mnou jako závodníkem," zkouší vnést do věci světlo Latifi.
Mladík, jenž oslaví přesně za měsíc třiadvacáté narozeniny, se dostal do kontaktu s F1 prostřednictvím týmu Force India jako zkušební pilot. Loni ho získal do stejné pozice Renault. Latifi nadále uvádím, že jeho hlavním cílem je závodění a obchodním činnostem svého otce se věnovat nehodlá.
"Chci svou kariéru postavit na tom, co odvádím na trati. Nemyslím, že by se teď o mě zajímalo nějak víc týmů než dříve. Moje jméno už v paddocku zaznělo, ve vozech F1 jsem něco odjezdil," dodává Nicholas.
Kanaďan potřebuje pro zisk superlicence pilota F1 dokončit šampionát F2 mezi prvními pěti. Loni za stejné umístění dosáhl dvaceti bodů. Momentálně mu v průběžném pořadí patří 10. příčka se ztrátou 72 bodů na vedoucího Lance Norrise a 23 bodů ztrácí na pátého Jacka Aitkena. Zatím se člen týmu DAMS potýká s kvalifikacemi: nejlépe byl šestý v Barceloně, zatímco jeho týmový kolega Alexander Albon zajel tři pole-position po sobě.
Max Verstappen vynechává mediální den před Velkou cenou Miami, jeho soukromý letoun vyrazil z Francie do USA teprve před několika hodinami. Okamžitě se tak rozšířily spekulace, že nizozemský šampion a jeho partnerka Kelly Piquet možná právě přivítali na svět svého prvního potomka.
Po krátké pauze a nabírání sil po náročné trojici závodů je tu další adrenalinová jízda – Formule 1 se o víkendu vrací na scénu Velkou cenou Miami, kde se očekává další dramatické dějství sezóny 2025.
Racing Bulls představil pro Velkou cenu Miami jednorázové růžovo-bílé zbarvení monopostů inspirované novou příchutí Red Bull Summer Edition. Své zbarvení představil i Sauber.
Ferrari představilo pro Velkou cenu Miami speciální lakování. Zatímco někteří oceňují moderní prvky značky HP, jiní kritizují design jako nevyvážený a chaotický.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.