V loňské sezóně všichni čekali, že se změnou struktury monopostů zlepší především souboje přímo na trati a diváci se budou moci těšit na větší počet předjížděcích manévrů. Úvodní závod však tento trend nijak nepotvrdil - a pilot Red Bullu Daniel Ricciardo předkládá vysvětlení.
Jedním z hlavních důvodů je podle australského pilota především šířka monopostů. Kvůli nim je předjíždění obtížné, což ostatně naznačila i Grand Prix Austrálie, v níž třeba Ricciardo marně útočil na třetí pozici Kimi Räikkönena.
"Cítím, že širší vozy s většími pneumatikami zabírají na trati dost místa. Takže je těžké najít volný prostor. Dokonce si myslím, že některé trati závodění vysloveně znemožňují. Mám za to, že užší vozy jsou skvělé, jsou tak trochu jako motocykly. Vždy se tam najde nějaké místo, kudy se dostat dopředu, přitom jsou o třicet vteřin pomalejší než my. Takže se domnívám, že to není jen o časech na jedno kolo. Potřebujeme závodění, protože poskytuje nezbytnou show," prohlašuje pilot Red Bullu.
Osmadvacetiletý rodák z Perthu vzpomíná na vozy s nižším přítlakem, které pilotoval v letech 2009-2016. Dle jeho názoru byla verze ze sezóny 2014 velmi příznivá co se týkalo samotného závodění.
"Jo, podle našich standardů byly pomalé, ale diváci nezbytně nemusejí poznat rozdíly. Ale co se týče závodění... mohli jste jet v závěsu, mohli jste předjíždět. Co se týče právě takových manévrů, byl rok 2014 velmi dobrý. Aerodynamika je teď hodně silná, takže vůz, který je vzadu, je na tom hodně špatně. V Barceloně jsme byli rychlí. Zatáčky 2, 3 se jely naplno, stejně tak 9. Je impozantní, když jedete stále rychleji, ale o to těžší je pak předjetí a stejně tak jízda v těsném závěsu. Takže co vlastně chceme, aby auta místo 1:25,0 na kolo jela 1:22,0, ale nebyla by schopná závodit, nebo pomalejší auta v neděli, jak mohou bojovat o pozice? Jistě, musíme být stále rychlí, ale také by měla existovat určitá rovnováha," pokračuje Ricciardo.
Chystané úpravy pohonných jednotek, hlavně pak zjednodušení předpisů by mělo být prvním místem, kde by Formule 1 měla zahájit úsporu nákladů. I tohoto tématu se Ricciardo dotkl.
"Jednoduché motory nechápu, ale tohle opravdu ne. Myslím, že se do toho investovalo mnoho peněz a nepřineslo to nijak zvláštní výsledek. Automobilový průmysl může získat nějaké poznatky, ale tady se vynaložilo hodně zbytečných peněz a přetechnizování se nezdá být dobré. Pravděpodobně nejlepší místo, kde mohou škrty začít, jsou motory. A potom, kdo ví? Menší objem? Ten už máme. Omezili jsme testování, abychom ušetřili, ale všichni zase stavěli za miliardy dolarů simulátory. Proto si myslím, že zamýšlené řešení je rozumné," dodává Ricciardo.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.