V loňské sezóně všichni čekali, že se změnou struktury monopostů zlepší především souboje přímo na trati a diváci se budou moci těšit na větší počet předjížděcích manévrů. Úvodní závod však tento trend nijak nepotvrdil - a pilot Red Bullu Daniel Ricciardo předkládá vysvětlení.
Jedním z hlavních důvodů je podle australského pilota především šířka monopostů. Kvůli nim je předjíždění obtížné, což ostatně naznačila i Grand Prix Austrálie, v níž třeba Ricciardo marně útočil na třetí pozici Kimi Räikkönena.
"Cítím, že širší vozy s většími pneumatikami zabírají na trati dost místa. Takže je těžké najít volný prostor. Dokonce si myslím, že některé trati závodění vysloveně znemožňují. Mám za to, že užší vozy jsou skvělé, jsou tak trochu jako motocykly. Vždy se tam najde nějaké místo, kudy se dostat dopředu, přitom jsou o třicet vteřin pomalejší než my. Takže se domnívám, že to není jen o časech na jedno kolo. Potřebujeme závodění, protože poskytuje nezbytnou show," prohlašuje pilot Red Bullu.
Osmadvacetiletý rodák z Perthu vzpomíná na vozy s nižším přítlakem, které pilotoval v letech 2009-2016. Dle jeho názoru byla verze ze sezóny 2014 velmi příznivá co se týkalo samotného závodění.
"Jo, podle našich standardů byly pomalé, ale diváci nezbytně nemusejí poznat rozdíly. Ale co se týče závodění... mohli jste jet v závěsu, mohli jste předjíždět. Co se týče právě takových manévrů, byl rok 2014 velmi dobrý. Aerodynamika je teď hodně silná, takže vůz, který je vzadu, je na tom hodně špatně. V Barceloně jsme byli rychlí. Zatáčky 2, 3 se jely naplno, stejně tak 9. Je impozantní, když jedete stále rychleji, ale o to těžší je pak předjetí a stejně tak jízda v těsném závěsu. Takže co vlastně chceme, aby auta místo 1:25,0 na kolo jela 1:22,0, ale nebyla by schopná závodit, nebo pomalejší auta v neděli, jak mohou bojovat o pozice? Jistě, musíme být stále rychlí, ale také by měla existovat určitá rovnováha," pokračuje Ricciardo.
Chystané úpravy pohonných jednotek, hlavně pak zjednodušení předpisů by mělo být prvním místem, kde by Formule 1 měla zahájit úsporu nákladů. I tohoto tématu se Ricciardo dotkl.
"Jednoduché motory nechápu, ale tohle opravdu ne. Myslím, že se do toho investovalo mnoho peněz a nepřineslo to nijak zvláštní výsledek. Automobilový průmysl může získat nějaké poznatky, ale tady se vynaložilo hodně zbytečných peněz a přetechnizování se nezdá být dobré. Pravděpodobně nejlepší místo, kde mohou škrty začít, jsou motory. A potom, kdo ví? Menší objem? Ten už máme. Omezili jsme testování, abychom ušetřili, ale všichni zase stavěli za miliardy dolarů simulátory. Proto si myslím, že zamýšlené řešení je rozumné," dodává Ricciardo.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.