Šéf stáje Haas Günther Steiner se ostře ohradil proti tvrzení soupeřů, že velký pokrok letos dosáhli díky okopírování loňského Ferrari. Podle něj to není možné, stačí se na auta podívat.
Některé týmy Haas dokonce podezřívají z toho, že při spolupráci s Ferrari obchází pravidla, jinak by vzhledem ke svým zdrojům a zkušenostem takový meziroční skok ve výkonnosti nemohl dosáhnout. Podle Steinera ale jen plácají bez špetky "inteligence a poznání" a vyzývá je, aby klidně podali k FIA protest.
Její zástupce Charlie Whiting se již dříve pro BBC vyjádřil, že na jeho vztahu s Maranellem nic špatného neshledali: "Víme přesně, co se děje mezi Haasem a Ferrari. Je to naprosto legální. Loni kvůli tomu jeden tým vyjádřil obavy, my jsme ale doposud nespatřili nic, co by nám dělalo starosti."
Kdybych to shrnul, tak soupeři mají s letošním Haasem dva problémy: 1) některé díly se až příliš nápadně podobají dílům Ferrari, zejména jeho loňskému modelu; 2) jde o příliš malý tým zaměstnávající nejmenší počet lidí - jak potom mohl navrhnout tak rychlé auto s pokročilou aerodynamikou?
Je pravda, že americký tým nakupuje od Ferrari spoustu věcí: zavěšení, převodovky, motory, hydrauliku, elektroniku a některé další, monokok a aerodynamické struktury si však konstruuje sám. Podle Steinera však veškerá kritika soupeřů nemá žádné opodstatnění.
"Ti, kteří nerozumí konstrukci vozu, vidí duchy. Říkají, že se auto velmi podobá loňskému Ferrari. Takže bychom měli okopírovat jejich auto, které je za námi, nebo bychom měli jít do auta, které bude jezdit hodně rychle. Odpovězte mi!" zlobí se šéf Haasu.
Podle něj není možné kopírovat loňské Ferrari, protože mělo odlišný než letošní auta. A rozvor společně se zavěšením určuje pozici a tvar mnoha dalších aerodynamických povrchů. Současný Haas VF-18 má podstatně delší rozvor, protože používá zavěšení Ferrari pro rok 2018. Stejně tak Ferrari SF71 delší než jeho předchůdce z minulé sezóny.
"Máme stejný rozvor jako Ferrari. Museli jsme, jelikož máme stejná zavěšení. Proč by mělo být odlišné? Je to logické. Nemůže tedy jít o loňské Ferrari, protože má stejný rozvor, jako letošní Ferrari. Můj závěr tedy je: pokud s tím mají problém, pošlu je k FIA. Mohou podat protest," pokračuje Steiner.
Poté se do soupeřů obouvá: "Pokud musíte omluvit svou neschopnost, pak je útok nejlepší obranou. Jestli má někdo dvojnásobné množství peněz a je za námi, pak si kterýkoliv majitel za ním stojící musí položit otázku: 'Co tady děláme?'
Jde o soutěžení. Příští rok možná budeme poslední. Když mluvíte, měli byste mít nějaký argument, o který se opřít, ne jen předpoklady," kroutí hlavou šéf Haasu, který zaměstnává 220 lidí. U Williamsu jich například dělá 600, u Force Indie 400 a u McLarenu 700, a takový Mercedes jich má už 1600.
Americký tým je podle něj efektivní proto, že se věnuje pouze aerodynamickému vývoji. Mechanickou konstrukci svěřuje italské společnosti Dallara.
Závodní ředitel McLarenu Eric Boullier na jeho adresu dodává: "Máme pravidla a musíme důvěřovat vedoucímu orgánu, že všichni dělají svou práci řádně. Je pravda, že dosáhli významných zisků ve výkonnosti. Nejsou velkým týmem a mají velmi blízko Ferrari. Některé části mohou vypadat velmi podobně, ale možná jde jen o náhodnou shodu okolností."
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.