Tým Haas může pomalu hodnotit druhou sezónu, o které se říká, že je svým způsobem nejkritičtější. Nováčkovský elán pominul, nastala běžná rutina a ta může někdy vyústit v nemilé závěry. Jak se se vším popasoval Kevin Magnussen?
Už jsme měli možnost si přečíst hodnocení druhého pilota Haasu, Romaina Grosjeana (více zde) a také malé zamyšlení Kevina Magnussena nad jeho rolí "zlého muže". Dánský pilot se domnívá, že v existenci Haasu bude nyní mnohem víc než nějaký výkonnostní skok důležitější zlepšit vyváženost, která by měla týmu v roce 2018 dopomoci k pokroku.
"Prožíváme takové období vzestupů a pádů. V některých závodech jsme po stránce výkonu byli velmi dobří, v jiných jsem zase hodně zaostali za očekáváním. Takže v příštím roce se musíme zaměřit na větší rovnováhu. Nebude až tak nutné se snažit pravidelně vyrovnávat naše nejlepší výkony, ty jsou samy o sobě vysoké, spíš je třeba tu dolní hranici posunout nahoru, abychom neprožívali hrozné víkendy," nastínil strategii týmu pro příští rok pětadvacetiletý Dán.
Na otázku, kde vidí hlavní nedostatek rodák z Roskilde naznačil, že rozdíly mezi jednotlivými Grand Prix mohou pramenit z faktu, že Haas nedisponuje tak početným zástupem zaměstnanců, na rozdíl od bohatších týmů, kteří si je mohou dovolit zaplatit. A rovněž má jasno, kde je hlavní slabina Haasu.
"Týká se to obecného porozumění našeho auta, které nemusí být zcela dostatečné. A pak to jsou pneumatiky, nemáme na ně v týmu žádného specialistu. Je tu mnoho osobností s velkými zkušenostmi, ale jejich odbornost se netýká pneumatik, jsou to inženýři, motoráři a experti přes aerodynamiku. Bude proto potřeba získat někoho, kdo pneumatikám rozumí, pak se také zlepší naše vnímání aerodynamiky, mapování motoru a korelace," pokračuje Magnussen.
Aby to však nevypadalo, že si lidé od Haasu jenom stěžují - Kevin je přesvědčen, že existují oblasti, ve kterých je existence malého týmu určitou výhodou, zejména co se týče rychlejší schopnosti reagovat na vzniklé změny, navíc nebývá zatahován do vysloveně politických událostí.
"Ve srovnání s týmy, za které jsem dříve jezdil, máme nějaké nedostatky, ale naproti tomu jsou místa, kde jsme silnější. Ve skutečnosti je v týmu hodně efektivity, všichni jsou semknutí dohromady, zatímco ve velkých týmech existují různá oddělení, velmi rychle rostoucí. Ty se pak občas obtížně shodují a hledají společný směr, protože jedna skupina něco chce a to nemusí zcela vyhovovat jiné. Aerodynamici se vždy nemusejí shodnout s těmi, kteří mají na starosti dynamické jízdní vlastnosti auta, což se v případě, že máte hodně velký tým, může stát značným problémem. Proto si myslím, že není dobré mít síly, které převažují nad výzvami. U nás je to tak, že máme možná malou sílu, ale jsme tým, ve kterém pracují všichni společně," dodává Magnussen.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.