V zemi sýrů, dřeváků a větrných mlýnů má motorsport tradici a v případě F1 nejde o žádnou výjimku. Mnozí ještě pamatují závody v písečných dunách na trati v Zandvoortu. Situace se nyní posouvá směrem k návratu F1 do Holandska.
Závody v Zandvoortu se jezdily s určitými přestávkami od roku 1953 až do sezóny 1985. Přiznejme si objektivně, že domácí diváci moc často neměli možnost fandit svým zástupcům, protože jména jako Michael Bleekemolen, Boy Hayje, Jan Lammers, Huub Rothengatter nebo Roelof Wunderink už dnešní generaci neřeknou téměř nic nebo málo, Carel Godin de Beaufort a Gijs van Lennep skrovných úspěchů dosáhli, ale nikdy ve velkém měřítku neprorazili. Donedávna nejúspěšnější holandský pilot Jos Verstappen už žádnou domácí Grand Prix nestihl.
Vše se začalo měnit příchodem jeho syna Maxe. Neměli bychom přehlížet Christijana Alberse, Roberta Doornbose nebo Giedo van der Gardeho, jenže ti strávili svou kariéru v F1 na postech, které jim neumožnily se výrazněji prosadit (pokud nepočítáme páté místo Alberse z kontroverzní GP USA 2005). Mladší Verstappen doslova pobláznil Holandsko a pověstná oranžová masa roste závod od závodu. Není proto divu, že se návratem Holandska do seriálu Grand Prix začínají zabývat odpovědné osoby.
Informovali jsme, že Zandvoort je pro comeback asi nejlepší volbou, okruh je přestavěn, má svou historii a mnoho diváků si jej ještě pamatuje. Jenže komerční šéf F1 Sean Bratches má evidentně mnohem ambicióznější plány, což nakonec dokazuje jeho nedávná návštěva v největší ze zemí Beneluxu. Hodlá prosazovat novou vizi F1 a proto zvažuje pořádání závodu buď v ulicích Amsterdamu nebo Rotterdamu.
Bavaria City Racing, Rotterdam - 22. 8. 2010
Obě lokality mají své pro i proti. Amsterdam je pochopitelně známější a častěji navštěvovanou metropolí, ale nelze pominout jeho charakter a s tím spojené problémy logistické a do jisté míry i kapacitní. Rotterdam se zdá být v tomto směru o krůček kupředu, protože v minulosti už tu Formule 1 nabídla demonstrativní akce, takže místní činovníci už mají určité zkušenosti a mohou reagovat na případné problémy.
"Závody v ulicích měst jsou vždy zajímavé a zábavné - vždy je doprovázejí velké davy a úžasná atmosféra. V Holandsku je pochopitelně podpora F1 díky Maxu Verstappenovi obrovská, takže je schopen přivést celou zemi do vytržení. Už jenom taková představa je něco obrovského. Pokud to funguje a našla by se trať, proč nezávodit v Holandsku?" přidává svůj hlas šéf týmu Red Bull Christian Horner.
Zdá se, že se opět vrací perioda pouličních závodů. Už jednou měla svůj vrchol v 80. letech, kdy se začaly adepti na závody sypat jako na jaře hliněnky z pytlíku. Jenže po zkušenostech z Dallasu, Detroitu a Long Beach se nerealizovaly plány například v New Yorku, Moskvě, Budapešti a dalších lokalitách a zájem o závody v ulicích poněkud opadl. Uvidíme, zda se nová vlna uchytí.
A ještě na závěr - možná si někdo položí otázku, proč používám Holandsko a nikoli Nizozemí nebo Nizozemsko. Přímým dotazem u rodáka z Amsterdamu jsem zjistil, že Holandsko (Holland) znamená dřevěná země - odkaz na mnoho staveb z tohoto materiálu - a Nizozemí (Netherland) zase nízká země - fakt, že část tohoto státu leží pod úrovní moře. Oba výrazy jsou si rovnocenné, žádný nemá přednost.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.