Tradiční briefing pilotů s Charlie Whitingem má mimo jiné za úkol probrat některé záležitosti, u nichž je třeba přesně definovat, co a jak. Dalo by se říci, že muži za volantem F1 mají vše v malíčku, ale to je jenom zdání.
Jsou známy případy, kdy pilot ani pořádně neví, co má před sebou na volantu. A není to jenom nutně doba moderní - u McLarenu vzpomínali, že šampión Emerson Fittipaldi dlouho vůbec netušil, že má na palubní desce kontrolku tlaku oleje. S přibývajícími prvky se piloti ohrazují, že není v lidské schopnosti všechno perfektně zvládnout. A co teprve poměrně obsáhlý balík pravidel a nařízení? Někdejší pilot F1 Gerhard Berger žertoval, že jediný, kdo byl schopen se to naučit, byl Ayrton Senna. A dokládal své tvrzení případem z Grand Prix Portugalska 1991, kdy byl Nigel Mansell diskvalifikován, protože mu mechanici měnili upadlé kolo v tzv. "straight line". Po závodě byla většina aktérů překvapena, že se to nesmí, Senna podle Bergera v tom měl jasno.
Před Grand Prix Japonska se ještě probíral incident po dojezdu GP Malajsie, kdy se srazili Stroll a Vettel. Whiting vyčítal německému pilotovi, že neměl brát s sebou volant a nechat se do boxů odvézt na sauberu Pascala Wehrleina, ale použít k dopravě medical car. Vettel sice tvrdil, že si ho nevšiml, ale to je hodně málo pravděpodobné. Poté vznesl dotaz Lewis Hamilton s tím, proč nebyly proti Vettelovi podniknuty nějaké kroky a Whiting opáčil, že byl zvolen "citlivý rozumný přístup". Maršálové volant až tak nutně k přesunu vozu nepotřebovali, protože závod už skončil. Jen dodejme, že v případě opuštění vozu pilotem na trati musí být volant nasazen zpět a zařazen neutrál.
Následovala debata, ve které se diskutovalo o bezpečnostních pásech a jejich nedovoleném povolování po skončení závodu. Vyvolal ji Romain Grosjean a přinášíme přepis celé diskuze.
Grosjean: Je po odmávnutí závodu dovoleno si sundat bezpečnostní pásy?
Whiting: Ne. Někdo další?
Grosjean: No, já si myslím, že Lewis to dělá dost často.
Whiting: Rozumné je jejich povolení, ale určitě ne úplně sundání.
Grosjean: Jen se ptám, myslím, že to je dobré pro fanoušky, jenom jsem se o tom chtěl zmínit.
Whiting: V rychlosti, kterou Lewis po skončení závodu jede, je rozumné povolení, ale určitě ne sundání.
Massa: Ale povolit je není jednoduché. Je to hodně těžké, vlastně je musíte sundat.
Whiting: Dostal jsem otázku a říkám: Ne, nesundavejte je, ale můžete je povolit. Nevidím v tom žádný zásadní problém. Lewisi, jak to tedy je? Povolíš pásy nebo docela sundáš?
Usmívající se Hamilton: Sundavám je. Ale nedělám to moc často. Bylo to v Montrealu a některých dalších závodech.
Whiting: On o tom začal Romain...
Grosjean: Myslím, že je skvělé, když fanoušci po dojezdu víc uvidí na pilota. Ale jen jsem si to chtěl ujasnit.
Hamilton: A proč tě to tolik zajímalo?
Grosjean: Protože někdy nenasadím volant zpátky a dostanu trest, což nemá třeba smysl, když je vůz kompletně bez kol. Tak jsem to jenom chtěl vědět.
Hamilton krčí rameny: Zajímavé.
Whiting: Je možné to jasně definovat, když si myslíte, že se to vyplatí...
Hamilton: Pánové, jedeme hodně pomalu, Ale myslím, že by si Sebastian měl dávat větší pozor...
Vettel se usmívá: Na volant nebo pásy? Teď jsem trochu mimo.
Whiting: Je to něco, co se stalo, nebo ne? (odkaz na Vettelovu pozávodní nehodu v Sepangu) Nemuselo se to stát, ale stalo se a zase se to může stát.
Grosjean: Nechci něčím argumentovat a podobně, ale prostě chci znát pravidla, to je jednoduché.
Whiting: Dobře, nemyslím, že byste si měli pásy sundavat. Myslím, že jsme byli svědky toho, co se může stát v dojezdovém kole, takže si myslím, že to není dobrá praxe si pásy sundavat.
Hamilton: Já to dělám jen když vyhraju, abych zamával fanouškům.
Whiting: Ano, tomu rozumím.
Hamilton: Ale také přitom hodně zpomalím...
Nehoda Strolla a Vettela s vysvětlením Johnnyho Herberta
Jak je vidět, někdy mohou být debaty zábavné, jindy si řekneme, že se piloti přou o vyslovené prkotiny. Jenže jde o sport příliš prestižní a pokud nebude vše řádně ošetřeno, vždy se najde někdo, kdo na to poukáže. Ostatně známe případy, kdy si piloti po dojezdu dokonce sňali z hlavy přilbu (Didier Pironi v San Marinu 1982) a velké vášně vyvolal i zákaz bráti si do kokpitu po vítězném průjezdu cílem vlajku. Možná bude mít onen "pásový případ" ještě nějakou dohru...
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.