Není to tak dávno, co se Williams rozhodl eliminovat počet kandidátů na nejpravděpodobnější tři. Nyní se situace dále krystalizuje a jak to při takových procesech bývá, zvyšující šance jednoho ubírají na příležitosti druhého.
Připomeňme si ony tři vybrané: stávající pilot Felipe Massa, o návrat usilující Robert Kubica a náhradník Paul di Resta, který si připomenul atmosféru F1 v Grand Prix Maďarska. Jejich šance jsme probrali před několika dny.
Jak se situace zatím jeví, největší naděje na místo vedle Lance Strolla si dělá právě Paul di Resta. Nahrává tomu i skutečnost, že forma Felipe Massy poněkud stagnuje a Williams se snaží o pokrok ve výkonnosti pilotů. I proto ona snaha získat Fernanda Alonsa, ovšem dvojnásobný mistr světa po změně pohonné jednotky u McLarenu s největší pravděpodobností ve Wokingu zůstane. Williams pak zaměřil svou pozornost na Roberta Kubicu a zjevně v odrazu jeho testovacích úspěchů začal kolem polského pilota splétat síť a hodlal využít i mediálního zájmu ohledně možného návratu po jeho fatální nehodě.
Jenže situace se do určité míry zašmodrchala. Stroll si otestoval tři roky starý Williams týden před Grand Prix Singapuru a poté dva dny po závodě. Kubica se měl do Williamsu posadit den po Strollovi, ale tým nakonec rozhodl přepravit dva vozy do Austinu, aby Lance nabyl dostatečné zkušenosti před americkým závodem. Williams tedy posuzuje realizovatelnost testu se starým vozem v Evropě - pilot by ale musel najít finanční podporu pro takovou akci. Tady se sluší podotknout, že výběr pilotů vedle Strolla je plně v kompetenci vedení Williamsu - zejména je v této souvislosti zmiňován Paddy Lowe - a Stroll ani jeho rodina do něj nijak zasahovat nemůže, Strollův otec Lawrence platí celý testovací program s vozy 2014, pochopitelně pro svého syna - jeho peníze nejsou určeny Williamsu pro zkoušky jiných pilotů.
Di Resta tedy vyčkává a může útočit ze zadních pozic. Určitě získal plusové body za vcelku úspěšný záskok v Maďarsku (je třeba brát v úvahu časový odstup od jeho posledního závodu) a lze předpokládat, že s přibývajícími závody by se měl šanci prosadit na lepší pozice. Naposledy jel s Force Indií v roce 2013 a podával vyrovnané výkony i ve srovnání s tehdejším týmovým kolegou, kterým nebyl nikdo jiný než Nico Hülkenberg (jejich bodový odstup byl pouhé tři body). Poté svůj post náhradníka u Williamsu kombinoval s účastí v DTM. V jeho jedenatřiceti letech představuje dobrou kombinaci zkušeností a motivace a odhodlanost dokázat, že jeho odchod z F1 nebyl správný.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.