Williams Martini Racing je jedním z nejvyhledávanějších týmů ze strany pilotů, kteří usilují o závodní sedačku pro rok 2018. U týmu už začali eliminovat seznam a potenciální seznam zeštíhleli na tři jména.
Když se podíváme do nedávné minulosti, bývala s Williamsem spojována jména jako Fernando Alonso, Sergio Pérez, Marcus Ericsson, Jolyon Palmer či Pascal Wehrlein. Postupně se ale tato jména z potenciálního seznamu vytrácela: Pérez už uzavřel další kontrakt a Williams navíc případný kontrakt s ním vyhodnotil jako značně riskantní - kdyby Mexičan ve Williamsu uspěl, mohl by pak vyjednávat se špičkovými týmy. Šance Palmera a Ericssona jsou spíše teoretické, u Alonsa po rozchodu McLarenu s Hondou je zřejmé, že zůstane v původním angažmá a co se týče Wehrleina - Williams potřebuje, aby aspoň jeden z jeho pilotů kvůli titulárnímu sponzorovi, výrobci likérů Martini, byl starší 25 let...
Takže ona trojice se rekrutuje z těchto adeptů: Robert Kubica, Felipe Massa a Paul di Resta. Proberme si nyní jejich šance a vyhlídky, nakolik je pravděpodobné, že Williams sáhne právě po tom kterém pilotovi. Šance jsou u všech hodnoceny jako hodně podobné.
Robert Kubica v příštích dnech absolvuje jízdy s tři roky starým vozem, takže u Williamsu budou mít šanci posoudit, v jaké formě polský pilot je. Již dříve se Kubica posadil do vozu při testech v Maďarsku a předvedl, že je schopen zvládnout návrat do F1 na kvalitní úrovni. Sice se v souvislosti s ním hovořilo jako o možném partnerovi pro Nica Hülkenberga v roce 2018, ale pak přišla mnohokrát připomínaná šaráda McLaren/Renault/Toro Rosso/Honda a do týmu žlutočerných putoval Carlos Sainz jr. Kubica je tedy rozhodně v hledáčku týmu, který může zjistit, jaké možnosti polský pilot nabízí.
Felipe Massa už byl vlastně v závodním důchodu, ale kývl na návrat a jak se zdá, je na svém místě spokojený a vůči týmu cítí určitý vděk, že mu nabídl po nečekaném odchodu Bottase k Mercedesu opakovaně místo. Pro něj mohou mluvit konzistentní výkony a pravidelný přísun bodů. Jako určitý nedostatek či nevýhoda může být Brazilcův věk - v tomto směru je na tom ze všech adeptů nejhůř. Ale ruku v ruce s tím kráčejí zkušenosti, tady je zase míč jednoznačně na Felipeho straně.
Paul di Resta nečekaně naskočil jako náhradník v Maďarsku po téměř čtyřleté pauze a jeho výkon je velice těžké hodnotit, protože je třeba si uvědomit, jak se F1 od sezóny 2013 změnila. Kladem pro britského pilota může být skutečnost, že na rozdíl od Kubici je s týmem ve spojení.
Co do výsledků můžeme vytvořit pořadí: Massa - Kubica - di Resta, pokud se opět vrátíme k věku, tak nám vyjde seřazení zcela opačné: di Resta - Kubica - Massa. Jak to nakonec dopadne? Můžete si tipnout v naší anketě.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.