Jako Ross Brawn tušil, co se stane, když vyslovil svůj názor, že ohledně trestů ve formě posunu na startovním roštu není všechno tak, jak by mělo být. Po italské Grand Prix má v ruce další argument.
Člen nejužšího vedení F1 se před několika dny nechal slyšet, že penalizace za technické prohřešky ničí vlastní závodění. To ještě netušil, co se stane na Autodromo di Monza, kde došlo k naprosto kuriózní situaci. Jediný Lewis Hamilton na pole-position startoval z pozice, kterou skutečně zajel. Jinak se následné posuny týkaly všech pilotů na startovním roštu, ať už si polepšili nebo pohoršili.
Samotné penalizace se týkaly pouze poloviny startovního roštu, ovšem představovaly v součtu neuvěřitelných 155 míst. Z tohoto hlediska se opravdu nabízi otázka, jaké ještě mají takové tresty smysl. Právě toho se opakovaně chopil Brawn a pod dojmem událostí z Itálie znovu na problematickou část pravidel zaútočil.
"Je to aspekt předpisů, na který je třeba se blíže podívat. I když je principiálně správný, pro fanoušku bude hodně obtížné takovou realizaci spolknout. Máme nějaké nápady, jak tuhle situaci změnit, ale musíme je podrobně prodiskutovat s FIA," znovu se vrací k penalizacím Brown v hodnocení na oficiálních stránkách F1 po Grand Prix Itálie.
A není sám, komu se situace v Itálii nelíbila. V podobném duchu se vyjádřil i šéf McLarenu Eric Boullier, jehož týmu se penalizace rovněž citelně dotkla. Podle jeho názoru by rozumnější než hýbání s piloty na startu byla jiná forma trestu.
"Souhlasím s Rossem. Na počátku tohoto týdne prohlásil, že by se tohoto systému chtěl zbavit a já si upřímně myslím, že bychom to měli udělat. Dostanete pokutu pokaždé, když se na autě něco rozbije, porouchá se převodovka, takže si myslím, že tohle by se nemělo promítat do posunů na startovním roštu. Máte-li čtyři nebo tři motory za rok, pak když se vám porouchá, ublížíte si sami: jestli zničíte deset motorů, pak by měl být zaveden systém sankcí, které budou nikoli sportovní, nýbrž finanční," tvrdí Boullier.
Diváci se odradit nenechaliI když Brawn připouští, že i fanoušci musí být takovými čachry na startu rozladěni, protože je tím do jisté míry degradována úroveň závodění, Monza slavila rekordní návštěvu. Brawn oznámil, že od čtvrtka do neděle prošlo branami Autodromo di Monza 185 000 návštěvníků, čímž padl rekord z roku 2000, a to o celých 15 %, dokonce o třetinu více než bylo v ochozech královského parku loni.
"Úžasní lidé, ale ještě lepší byla hmatatelná vášeň v tomto chrámu rychlosti. Monza má opravdu zvláštní atmosféru, díky historické trati, která je nesmírně přitažlivá. K tomu přičtěme nadšení italského davu, který byl tradičně posílem velkým počtem zahraničních diváků. Zvláštní poděkování patři všem, kteří byli v ochozech při sobotním lijáku a sledovali kvalifikaci. To byla opravdová známka obětavosti a reálného fanouškovského zájmu. Nebylo vůbec jednoduché tak dlouho čekat, proto zaslouží obrovský respekt a poděkování," vyjádřil ocenění podpory ze strany příznivců Ross Brawn.
Nás může těšit, že v tomto bezejmenném davu na Monze byli i fanoušci z České republiky a vzpomněli si na čtenáře F1NEWS.cz aspoň letmým pozdravem přímo z centra dění. Brawnovo poděkování patří i jim.
Ferrari otestovalo nové zadní zavěšení na SF-25 během natáčecího dne v Mugellu, kde za volant usedli Hamilton a Leclerc. Oba však po jízdách uvedli, že v chování vozu nezaznamenali výraznou změnu.
Jacques Villeneuve zpochybnil budoucnost Yukii Tsunody v Red Bullu po slabém začátku sezóny 2025. Podle něj Tsunodovy dosavadní výkony neodpovídají vysokým očekáváním týmu.
Charles Leclerc přiznal, že příchod Lewise Hamiltona do Ferrari mu otevřel nové obzory. Podle něj přinesl Hamilton do týmu jiný pohled na práci a závodění, který ho inspiruje.
George Russell zůstává bez smlouvy pro příští sezónu a jeho budoucnost u Mercedesu tak visí ve vzduchu. Tým mezitím nepřestává projevovat zájem o Maxe Verstappena, který je nadále jejich vysněnou posilou, i když má stále platný kontrakt u Red Bullu.
Carlos Sainz přiznal, že ho zpráva o příchodu Lewise Hamiltona do Ferrari v roce 2025 naprosto šokovala. Nejvíc ho však zaskočilo, že se to nedozvěděl od týmu, ale od kamaráda.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.