Není to tak dávno, kdy nový šéf F1 Chase Carey volal po větším počtu značek v této motoristické oblasti. Už tehdy ale bylo zřejmé, že další německý gigant Volkswagen na tuto výzvu odpoví záporně. Důvodem je podle něj otázka finančních nákladů.
Chase Carey a Ross Brawn si představují Formuli 1 jako mnohem spravedlivější kolbiště, samozřejmě až po vypršení letité Convention de la Concorde, což se stane v roce 2020. Jenže s přísunem nových zájemců to nemusí být tak horké. Informovali jsme, že například nezávislí dodavatelé motorů mají výhrady ke stávajícím pravidlům, nyní se ozval ředitel sekce Volkswagen Motorsport Bernhard Gobmeier s tím, že nárůst nákladů pro jednotlivé týmy představuje "velmi nebezpečnou cestu".
Týmy jako Force India urgují u majitelů Formule 1, společnosti Liberty Media, rychlé omezení výdajů, protože i přes různé snahy a pokusy o zavedení rozpočtových stropů se nůžky mezi špičkovými týmy a zbytkem startovního pole nadále rozvíjejí. Dokonce se hovoří - pochopitelně jen skrytě a v náznacích - o dvou šampionátech. Možná i proto se Volkswagen do F1 nechystá, zatím se prezentuje prostřednictvím dvou značek ze svého koncernu - Porsche a Audi - v levnější Formuli E.
"Formule 1 se ubírá nebezpečnou stezkou. Je příliš drahá. Mnoho týmu, kromě těch největších, čelí finančním problémům. A majitelé okruhů či jejich promotéři nezvládají platit to, co se po nich chce. Podle mého názoru to může skončit pro tuto motoristickou kategorii katastrofou. Vidíme to všude. Mercedes má přes 1500 zaměstnanců, kteří jsou zapojeni do projektu F1. Ale dodavatele to až tak nezajímá, podle nich to není až tak vysoké číslo. Takže to přibližně čítá 2000 lidí na dvě auta. Měli byste zvážit reálnou hodnotu mezd v Anglii a také pořizovací ceny materiálu," sčítá argumenty pro své tvrzení Gobmeier.
MotoGP je stokrát lepšíTřiapadesátiletý ředitel Volkswagen motorsport dává Evropě za příklad americké závody a domnívá se, že na tomto kontinentě jsou ohledně kontroly nákladů rozhodně na vyšší úrovni. Je též toho názoru, že F1 potřebuje mnohem větší show, aby se stala opět atraktivní pro potenciální sponzory.
"Dokáží být v otázce manažerské mnohem lepší než Evropa. Tam je příliš mnoho rozličných kategorií. V některých je otázka nákladů na přijatelné úrovni, ale Formule 1 je už mimo hranici, stejně jako WEC. Proto také klesá počet sponzorů. Ti velcí, jako cigaretové společnosti, tu navíc nejsou. A významově menší se postupně stahují," vypočítává problémy Gobmeier.
Protože Gobmeier pracoval u značky Ducati jako šéf závodní stáje MotoGP, může si dovolit srovnávat. A dle jeho vlastních slov je tato závodní kategorie daleko před Formulí 1. On sám ji považuje za rozhodně lepší.
"Co se týče show, tak MotoGP jednoznačně dominuje, je stokrát lepší. Není tu žádný kompars a společně se světovou sérií superbiků mají před F1 náskok. A teoreticky má MotoGP možnost využít svého komerčního kapitálu pro ještě větší popularitu. A to se také děje. Máme v naší skupině značku Ducati a tak můžeme vidět rozdíl ve sponzorském přístupu. Dosáhli v tomto směru maxima, což se nepodařilo ani Porsche, Bentley či Audi. Ducati je speciální případ a podobně jako v případě Ferrari u něj sponzoři získávají skutečnou hodnotu. Jsou dobří v závodech, a to jak z hlediska médií, hospitality, tak i po stránce programové a v dalších oblastech. A automobilky na tom zdaleka tak dobře nejsou," uzavírá Gobmeier.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.