Do Formule vstupoval majitel jediného amerického týmu v současné F1 s cílem zviditelnit své aktivity, ale rozhodně nechtěl hrát pouze roli statisty. První rok mu měl posloužit k adaptaci mezi zavedenými týmy, v druhém už hodlal zlobit favority.
Místo útoku na vyšší příčky ale došlo k jistému vystřízlivění, které je následováno něčím, co bychom mohli označit za mírnou formu kocoviny. Haas F1 Team je momentálně na sedmé příčce Poháru konstruktérů se ziskem 29 bodů a nejlepší umístění zaznamenal Romain Grosjean v Grand Prix Rakouska. Ale jeho šesté místo je vykoupeno poměrně drsným poznáním, že na vítězného Bottase ztratil více než minutu. Francouz navíc v tréninku za stejným pilotem na pole-position zaostal o 1,226 vteřiny.
Když byl Gene Haas požádán o zhodnocení dosavadního průběhu sezóny, jeho hlas zněl spíš tlumeně. Asi těžko jásat nad zjištěním, že špičkové týmy jako Mercedes, Ferrari a Red Bull vám unikly o "světelné roky" před zbytkem startovního pole.
"Myslím, že letos máme dva opravdu dobré piloty, kteří by měli vozit pravidelně body, auto je také velmi dobré. Ovšem nad námi se vznáší tmavý mrak, že na nejlepší vozy ztrácíme jednu až dvě vteřiny. Upřímně řečeno nechápeme, jak je možné, že na ně tolik ztrácíme, i když jejich vybavení považujeme za nejmodernější. Kromě nejlepší trojky jsme na tom všichni zhruba stejně. Jestli tedy vidím nějaký zásadní problém, tak že ony tři týmy jsou o světelné roky před ostatními. Pak jsou tu týmy, které vyvíjejí vlastní motory, převodovku a šasi, což pro ně představuje výhodu. Jak je překonat? Upřímně řečeno na to žádná odpověď není, a to je značně depresivní," medituje Haas.
F1 je postavena před dilemaVzhledem k obrovské mezeře, která tři první týmy odděluje od ostatních - prozatím s výjimkou Baku si mezi sebe rozdělily všechna umístění na stupních vítězů - se nabízí klíčová otázka, jak se s touto situací do budoucna Formule 1 vypořádá. Haas prozatím nevidí ono pověstné světlo na konci tunelu.
"Tohle je dilema, kterému F1 čelí. Jsou tu tři týmy vepředu a pak velký balík uprostřed... všichni máme k sobě hodně blízko, ve skutečnosti se celá skupina nachází v rozmezí jedné vteřiny. Takže z hlediska konkurenceschopnosti jsme vyrovnaní jenom proto, že daleko před námi je ona nedostižná trojice, s tím se všichni potýkáme. A je pravdou, že kromě těchto týmů nemá nikdo jiný šanci vyhrát. Pokud jste na šestém až dvacátém místě, taková možnost opravdu není," prohlásil pro server motorsport.com Gene Haas.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.