Jistá negativa vůči Halo konceptu byla zatím směřována spíš do oblasti estetiky, i když se rovněž hovořilo o dalších aspektech, mezi něž se řadí i schopnost pilota se z vozu dostatečně rychle dostat, například když vůz zasáhne požár.
Odborný posudek na toto téma by mohl připravit Kevin Magnussen, jemuž se při prvním tréninku loňské Grand Prix Malajsie objevily plameny doslova za krkem. Na jeho voze Halo koncept nainstalován nebyl, ale způsob, jakým jeho Renault vzplanul, vyvolal nemálo otazníků, jak by celá situace dopadla.
Nyní jde estetika stranou, protože se objevuje další okolnost, která slibuje poměrně tuhou debatu. Halo koncept je od příštího roku povinný na všech zúčastněných vozech bez výjimky. Jak je známo, konstruktéři se doslova perou s každým kilogramem navíc.
S ohledem na Halo se minimální povolená váha monopostu, letos stanovená na 728 kg, navýší o dalších pět kilogramů. "Znamená to tedy, že piloti budou muset shodit dalších pět kilogramů?" ptá se například švýcarský Bild.
Přestože jsou zveřejňovány především kladné posudky a FIA se pokusila odrazit všechny nepříznivé názory apelem na bezpečnost, není Halo přijímáno vůbec jednoznačně. Jde ovšem o to, zda hlasy i z tábora pilotů, kterým se toto řešení tak docela nelíbí, budou ještě mít nějaký význam.
"Halo není možné ignorovat, pokud má o 17 % zlepšit bezpečnost pilota. Jenom nevypadá dobře a ani jeho váha není extra dobrá," prohlásil Lewis Hamilton.
A přidává se k němu i Carlos Sainz. "Neměli být hubení jako cyklisté jen kvůli autům."
Rozdílné názory panují u Mercedesu. Niki Lauda, trojnásobný šampion F1, je toho názoru, že Halo koncept zcela zničí DNA Formule 1. Do role oponenta se však postavil Valtteri Bottas, který se svým ředitelem tak docela nesouhlasí.
"Nemyslím si, že by Halo Formuli 1 nějak zvlášť poznamenalo. Jde o zlepšení bezpečnosti, jakých jsme v historii tohoto sportu viděli dost, takže to je dobré pro nás piloty. Jedinou nevýhodou je mimořádná váha, protože čím jsou vozy těžší, klesá jejich atraktivita," domnívá se Bottas.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.