Brazilský pilot patří mezi veterány F1, takže si může dovolit se ohlédnout a porovnávat, jakou cestu F1 od roku 2002, kdy se stal nováčkem v týmu Sauber, královna motoristického sportu urazila. A příliš velký rozdíl nevidí.
Navzdory obecné kritice během posledních 16 let, že F1 se stává stále méně zajímavou, šestatřicetiletý Brazilec oponuje, že tomu tak vůbec není. Podle jeho názoru od chvíle, kdy se do světa Grand Prix zapojil on sám, k žádným zásadním změnám k horšímu nedošlo.
"Ve době, kdy jsem debutoval, už bylo předjíždění hodně obtížné, a to jsme neměli žádný systém DRS. Všichni si stěžoval na totéž. Poslouchali jsme pořád stejné nářky: »ah, musíme mít předjíždění; ah, nejsme schopni se držet vozů před sebou; ah, špičkové týmy mají oproti ostatním více peněz; ah, je to příliš drahé... « Co je tedy jinak. Žádnou zásadní změnu nevidím. Možná, že velké týmy v té době utrácely ještě více peněz než nyní, ale rozdíl mezi špičkou a zbytkem startovního pole by obrovský, stejně jako teď. To je F1. Doufejme, že se v budoucnu změní, ale já za svou kariéru žádné změny nezaregistroval," svěřil se Massa se svými pocity serveru motorsport.com.
Jak tedy vnímá Felipe Massa, který v F1 vystřídal značky Sauber, Ferrari a Williams, přínos nových vozů pro další roky Formule 1? Podle něj je výzva, které piloti čelí, podobná, ne-li zcela stejná jako dříve.
"Vozy jsou samozřejmě jiné, ale myšlenka - způsob, jakým vůz pilotujete, váš přínos, snaha dostat z vozu co nejvíc - se nijak neliší. Jsou to různé typy vozů, různá pravidla, různé pneumatiky, různé motory. Ale pokud chcete být pilotem F1, musíte být nejlepší a musíte z auta dostat maximu. Takhle to ve Formuli 1 vždy fungovalo, od mých začátků nešlo o nic jiného. To, jak věci fungují, tak odlišné není," pokračuje Massa.
Co považuje tento veterán, který v F1 absolvoval doposud 260 Grand Prix, za velice cenné, jsou zkušenosti nabyté při testování před jeho drastickým omezením. Pouze pro srovnání - od roku 2001, kdy se při testech poprvé posadil do Sauberu, až do konce roku 2008, tedy za sedm let, absolvoval Massa 260 oficiálních testovacích dnů. V následujícím období, což představuje devět a půl roku, to bylo pouze 66 dní.
"Přináší to nejen zkušenost, ale i získaný respekt k vozu. Víc mi to dává a někdy jsem schopen odhadnout pár věcí ještě předtím, než se stanou. Mladí piloti mají své možnosti a učí se, mají zase k dispozici víc závodů a většinou odvádějí dobrou práci. Takže mohu mít více zkušeností, ale nemyslím si, že rozdíl je až tak propastný. Dobrý pilot je dobrý pilot," uzavírá Massa.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.