V letošní sezóně nastaly okamžiky, kdy by za další působení Jolyona Palmera u Renaultu jen málokdo dal víc než pověstný zlámaný groš. Hovořilo se o předčasném ukončení jeho působení a dokonce už byly údajně připraveny náhrady.
Nejdřív se v hledáčku tvůrců možných scénářů objevil Carlos Sainz jr., údajně nespokojený se svým postavením v konglomerátu Red Bull, poté se do testů zapojil Robert Kubica a jeho výkony rovněž vedly k rozvíjení úvah nad možnou výměnou. Valná část těchto dohadů se odehrála v době před Grand Prix Velké Británie - Renault se rozhodl podpořit svého pilota a dal jasně najevo, že v letošní sezóně žádná výměna v úvahu nepřipadá.
Jenže je také třeba brát v úvahu, že Jolyon Palmer má smlouvu do konce této sezóny a zvláště potenciál polského pilota se jeví jako velice nadějný. Prokázal to nakonec v sezónních testech v Maďarsku a otázky kolem Palmerových vyhlídek se tak znovu dostaly na přetřes. Několikrát jsme byli svědky ujišťování, že tým za pilotem stojí, aby po kratší či delší době došlo k rozchodu "po vzájemné dohodě".
Šéf Renaultu Cyril Abiteboul sice dal najevo, že bezprostřední budoucnost Palmer řešit nemusí a odmítl tak opakované mediální spekulace, ale zároveň připustil, že Kubica je v hledáčku týmu jako možný adept pro závodní sedačku v roce 2018. Palmer ale rozhodně není bez šance, ovšem musí v druhé polovině sezóny prokázat radikální obrat.
"Zcela upřímně, pokud se podaří zvrátit situaci tak, jak tomu bylo v loňské sezóně, budeme o budoucnosti ve vztahu Jolyona k nám ještě jednou naprosto otevření. Stabilita týmu je dobrá. O to jsme také usilovali v minulé sezóně - přišel pouze Nico, protože jsme nechtěli měnit oba piloty. Situace se pro Jolyona může vyvíjet příznivě, ale koneckonců je to jen v jeho rukou. Ví, že má roční smlouvu a rozumí tomu, že tým musí učinit rozhodnutí s ohledem na věci budoucí," popsal situaci Abiteboul.
Negativní spirálaPřitom šéf týmu hodnotí Palmerovy výkony jako rozhodně nadějné, ovšem co mu do jisté míry sráží sebevědomí, je i ztráta jistoty. Důvodem je určitá nespolehlivost vozu promíchaná s opakovanými a hlavně zbytečnými chybami samotného pilota.
"Jo nám předvedl velmi dobré výkony, ať během zimních testů, v sezóně či určitých závodech. Je schopen pracovat s vozem opravdu dobře, odvádí dobrou práci, je schopen poskytnout patřičnou zpětnou vazbu a s týmem dobře spolupracuje. Zároveň však došlo k několika chybám a promarněným příležitostem - zjevně tomu nepomáhá i jistá nespolehlivost, která na jeho straně byla zřetelně slabší," pokračuje Abiteboul ve svém vysvětlení pro server motorsport.com.
"Právě tento mix vedl k určitému nedostatku důvěry, ať u sebe nebo v momentech, kdy je třeba čelit obtížím, které nutně mohou potkat pilota v jednotlivých závodech nebo v sezóně jako takové. A tento nedostatek důvěry se změnil v jakousi sněhovou kouli a vedl k situaci, s jakou se momentálně potýkáme. Snažím se Jolyona chránit před různými zvěstmi a prakticky každodenně zdůrazňuji, že dodržíme náš závazek a bude mít plnou podporu - i proto, aby znovu získal důvěru v sebe sama a v tým. A to není otázka jednoho jediného dne," dodává Abiteboul.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.