Motorsport může být někdy záludný. Pohybujete se na špici, ataktujete vedoucí příčky, abyste nakonec kvůli nějakým problémům skončili stejně v poli poražených. Podobnou situaci podle vlastních slov prožívá Kimi Räikkönen, který ale cítí mnohem větší potenciál.
Prozatím nashromáždil Iceman 116 bodů (na čtvrtého Ricciarda momentálně ztrácí jeden jediný) a v tuto chvíli má už na svém kontě čtyři pódiová umístění, což je o dvě víc, než nastřádal za celou loňskou sezónu. K tomu je třeba přičíst i pole-position v Monaku, které si připomněl poprvé od roku 2008, ale pořád čeká na vítězství v barvách Ferrari - to se mu naposledy povedlo v roce 2009 v belgickém Spa-Francorchamps.
"Osobně s výsledky spokojený nejsem. Chci vyhrávat závody, chci být v popředí, což v tomto roce tak často nebylo. Já vím, pokud jsou věci v pořádku, a ono se občas něco přihodí, je třeba za to něco vynaložit. Řídím s rozvahou, jsem rychlý, takže se o to moc nestarám. Je to o rozložení věcí na správná místa," hodnotí se Räikkönen.
Vztah Räikkönena a Ferrari je neustále pod drobnohledem veřejnosti i odborníků. Na jednu stranu probleskují zprávy, že vedení a zejména prezident Sergio Marchionne není tak docela spokojeno s Finovými výsledky, ovšem na druhou stranu je svět F1 zásobován zprávami, jak by Scuderia stála o to, aby sestava Vettel - Räikkönen fungovala i v roce 2018. I k tomu se Räikkönen nebojí vyjádřit.
"Nejsem zrovna nadšený tím, kde se s ohledem na všechny závody zatím nacházím, ale to je dosavadní průběh - s tím už nic nenaděláme. A co se stane v budoucnu? To nevím, v určitém okamžiku se to rozhodne. Tým ví, co chci já. A je koneckonců na něm, aby si vybral, co je pro něj nejlepší," zahaluje se tajemstvím Kimi.
Pokud nebudeme počítat Buttonův monacký záskok, pak je Räikkonen věkově i služebně nejstarším pilotem ve startovním poli. Od svého debutu v roce 2001 (tehdy v barvách Sauberu) prošel dlouhou cestu a dle vlastních slov říká, že ho působení v F1 zajímá pouze v tom případě, že bude moci jezdit ve špičce. Poslední závod ale vyhrál v úvodu sezóny 2013, tehdy vyhrál na Lotusu svou prozatím poslední Grand Prix.
"Mým jediným cílem je dobře odvádět, co se po mě žádá, to je také jediný důvod, proč jsem tady. Nic jiného. Nechci být jenom součástí světa F1 - to je docela jiná část příběhu. Není to vždy legrace, někdy je to hodně tvrdé, ale tak to je. Vše závisí na mnoha věcech. Sice máme rychlost, ale pokud nebude fungovat i to ostatní, jak předpokládáte, tak to samo o sobě nestačí," dodává Räikkönen.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.