Otázka motorů je stále otevřená a v uplynulé době se hojně debatuje o podpoře nezávislých dodavatelů, což je cesta, kterou razí Ross Brawn a podobnou iniciativu vyvíjejí i týmy Red Bull a McLaren. Právě tyto týmy mají v poslední době s motory jisté potíže.
Se jménem švýcarského technika Mario Illiena se setkáváme ve Formuli 1 už od roku 1983, kdy dostal za úkol upravit tehdy dosluhující Ford Cosworth, aby alespoň trochu mohl konkurovat turbomotorům. Rodák z Churu dodal týmům využívajícím tento agregát "krátkozdvižku" s označením DFZ. Od té doby prošel v F1 dlouhou cestu a strávil v ní různé zastávky, ať už se svou firmou Ilmor nebo jako šéf motorového oddělení Mercedesu.
V současnosti se zabývá technologiemi používanými v F1 a při nedávných setkáních FIA a Strategické skupiny F1 působil jako technický konzultant. Podle jeho názoru je nejlepším a nejprotěžovanějším řešením dvojité turbo a systém KERS, ovšem jak už víme, začaly se na popud některých potenciálních adeptů o dodávky motorů provádět i další studie.
"Je zřejmé, že tu je snaha dovést do Formule 1 nezávislé výrobce. To je také jeden z důvodů, proč se podobných setkání účastním, abych zjistil, jestli se volí pro tuto alternativu správná cesta. Vyžadovalo by to značné zjednodušení a bude třeba vynaložit nemalé náklady - zajistíme tak lepší konkurenceschopnost a vrátí se nám ten správný hluk. Pokud se shodneme na standardním turbu pro všechny, určitě to ušetří značné náklady, to je jisté," domnívá se Illien.
Úprava nákladů je podle dnes sedmašedesátiletého Maria jedním ze zásadních předpokladů přílivu nových zájemců o F1. Připouští, že se tak F1 dostává do podobné situace jako v roce 1988, kdy byly zrušeny nákladné turbomotory s cílem přilákat nové účastníky. Sice tento krok vyšel a v F1 se objevilo několik nových týmů, ale většina z nich měla jen velmi krátkou životnost. Illien si také všímá skutečnosti o povoleném počtu motorů pro sezónu.
"Snížení nákladů je nutností, aby nezávislí výrobci měli šanci. Nejde jen o počáteční náklady, ale také o investice do vývoje. Myslím, že každý o vývoj a pokrok bude usilovat každý, ale je třeba, aby bylo možné dosáhnout značného rozvoje s menšími náklady. Pak je třeba si také uvědomit, že je třeba řešit i počty motorů v jedné sezóně. Pokud to budou pro příští rok jen tři motory, tak to bude podstatně dražší než udělat čtyři. Všechny nově vyvíjené části musí projít testem na dynamometru, abyste měli jistotu, že ony tři agregáty zvládnout dostatečný počet kilometrů. A to je hodně drahé. Osobně si myslím, že i čtyři motory jsou málo. Jsme teprve v polovině sezóny a většina týmů už čelí značným problémům," pokračuje Illien.
Do F1 se nechystámMotory Ilmor působily v F1 v letech 1991, 1992 a 1994 a objevily se ve vozech Leyton House (March), Tyrrell a Pacific. Illien se však do F1 nechystá s vlastní pohonnou jednotkou ani po snížení nákladů. Podle něj by dodávky jednomu nebo dvěma týmům nevyvážily otázku financování.
"Myslím, že to je nepravděpodobné, protože někdo musí financovat počáteční náklady na vývoj. Zákaznické týmy v tomto případě nejsou správným řešením, protože nic takového nezaplatí. Pravděpodobně tedy bude třeba najít podporu nějakého výrobce. Pokud se podíváte na Red Bull a jejich TAG Heuer, nutně to nemusí být automobilka, vlastně se toho může chopit kdokoli," uvažuje Illien.
F1 zašla příliš dalekoJako jednu z největších omylů vidí Illien skutečnost, že se F1 příliš soustředila na "silniční důležitost", což bohužel reprezentuje směr nastoupený v roce 2014, jehož podoba bude trvat až do roku 2020.
"Myslím, že právě toto zaměření není tak důležité, podle mého názoru musíme znovu vzkřísit závodění, abychom opět našli prospěch pro běžné silniční vozy. Avšak domnívám se, že by to měl být až druhotný zájem. Pokud se na F1 nebude nikdo dívat, protože bude nudná, pak je to zcela nepodstatná otázka. MGU-H je jistě jedním z nejdražších komponentů. Možná bychom měli zvážit extrémní řešení a vrátit se k atmosférickým motorům s KERS. Takový návrh zatím nepadl, ale jsem přesvědčen, že diváci by si takovou variantu zamilovali," navrhuje Illien.
Určitě ne nepodstatnou otázkou je i hluk doprovázející F1. Od roku 2014 si fanoušci stěžují, že F1 ztratila část své DNA a neustále se hledají varianty, jak monoposty opět patřičně "rozeřvat". Illien cítí, že i v této oblasti čeká ještě hodně práce a problémů.
"Je to obtížná otázka, protože čím účinnější motor dáme dohromady, tím méně hluku vyprodukuje. Proto mám za to, že bychom v této věci měli jít cestou nějakého kompromisu. Možná by hodně pomohlo odstranění MGU-H. Otázka navyšování výkonu je také problém, protože čím více toho z výfuku absorbujete, tím nižší pak hladina hluku je," předkládá další návrh Illien.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.