Rozhodnutí Strategické komise F1 potvrzené FIA mění od příštího roku tvář Formule 1. Jak na tento krok reagují piloti, kteří v nedávné době nebyli řešení Halo konceptu příliš nakloněni? Dalo by se říci, že smířlivě.
Dohady nejen o funkčnosti, ale i vzhledu se táhly prakticky od prvních studií až po zkoušky v trénincích vybraných Grand Prix. Nyní se vyhodnocuje včerejší oznámení a největší debaty, jak už to tak bývá, planou na sociálních sítích. Piloti vydali do jisté míry opatrné prohlášení, ve kterém se nechali slyšet, že tlak FIA z hlediska zvýšení bezpečnosti vedoucí ke kontroverznímu rozhodnutí by neměl mít důsledek na kvalitu závodů.
Přitom velké množství fanoušků a vůbec lidí úzce propojených s F1 dává najevo svou nespokojenost ohledně podoby vozů pro rok 2018. Připomínají, že to byli i někteří piloti, kteří měli výhrady co se týče vzhledu. Například někdejší pilot F1 a nynější komentátor Martin Brundle označil systém ochrany kokpitu za "vysloveně ošklivý".
Uvádí se rovněž, že ve středu schválený návrh FIA získal plnou podporu pouze od jednoho týmu (ovšem nebylo uvedeno který). Automobilová federace zdůvodňuje svůj krok argumentem, že již nelze zavedení ochrany kokpitu odkládat. Ačkoliv je opozice proti Halo konceptu značná, FIA si jako důvod vzala neuspokojivé výsledky z testu štítu v tréninku na britskou Grand Prix.
Proč náhle takový spěch?Věčné dohady o zavedení či odložení ochrany kokpitu vzbuzovaly dojem, že nejde o záležitost takříkajíc "na pořadu dne". FIA však měla obavy, že by v budoucnu mohlo dojít k právním důsledkům v případě zranění či úmrtí pilota při nehodě a bylo by prokázáno, že s Halo konceptem by jeho postižení bylo menší. Proto se FIA rozhodla využít svého veta v oblasti bezpečnosti a prosadila upravenou verzi Halo už od příští sezóny.
GPDA sice souhlasila, že z vizuálního hlediska není Halo koncept ideálním řešením, ale smířlivě prohlašuje, že zavedením tohoto prvku s největší pravděpodobností neubude významný počet příznivců F1. Dokonce se objevuje názor, že pocit většího bezpečí umožní další navýšení rychlosti a piloti budou ochotni i více riskovat.
GPDA se důsledků nebojí"Pokud jde o zavedení dostatečné ochrany hlavy, už jsme uvedli, že piloti respektují bezpečnostní standardy FIA a podporují trvající snahu o lepší bezpečnost při závodech. Během posledních desetiletí jsme zaznamenali nárůst rychlosti a stále rychlejší časy je možné dosahovat pouze díky rostoucí bezpečnosti. Za stejnou dobu jsme rovněž zaznamenali zvýšenou popularitu našeho sportu. Formule 1 může sloužit jako vzor, kdy stále větší bezpečnost nemá za důsledek pokles výkonu. Ačkoliv Halo koncept nemusí být pro každého nejvhodnější, piloti přesto budou závodit a pokoušet se o co nejvyšší výkony na tratích, což je klíčem k dalšímu vzestupu popularity F1," uvedl prezident GPDA Alex Wurz.
Halo koncept navrhl a představil Mercedes, poté došlo k jeho dalšímu vývoji ze strany FIA a proběhlo i opakované testování, ať při předsezónních jízdách v Barceloně nebo nejčastěji v rámci prvních tréninků některých Grand Prix. V současné době se rovněž řeší i otázka navýšení hmotnostního limitu, ale GPDA požaduje úpravu pravidel tak, aby těžší piloti nebyli nespravedlivě penalizováni. GPDA se v minulosti vzdala debaty ohledně zavedení ochrany kokpitu, takže rozhodování o nasazení spadalo plně do kompetence FIA.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.