V jiných sportech se občas stává, že tým zůstane nějakou dobu bez trenéra, než se najde jeho náhradník. Ovšem v F1 nebývá rozhodně časté, aby delší dobu existoval bez svého bosse - myšleno v závodním slova smyslu. U Sauberu už tato situace panuje druhý závod.
Jak už víte z našich zpráv, bývalá vedoucí Moniša Kaltenbornová opustila svůj post u týmu Sauber na začátku poslední třetiny měsíce června, tedy de facto těsně před Grand Prix Ázerbajdžánu. Záhy se vyrojily možnosti, kdo by jí eventuelně zastoupil - padla jména Freda Vasseura, bývalého šéfa Renaultu, někdejšího závodního ředitele Dave Ryana, exsportovního ředitele Manoru Graeme Lowdona či Josta Capita, který působil u Mercedesu.
Zatím je v tomto směru ticho po pěšině a ani piloti netuší, kdo jim vládne. A ani se zatím nechystá změna stavu bez vedoucího, alespoň Pascal Wehrlein tvrdí, že k ničemu takovému nedošlo.
"Samozřejmě je to jiná situace, bez šéfa týmu a zvláště bez Monišy Kaltenbornové. Pokud mají být přijata nějaká rozhodnutí, pak vzejdou od manažera týmu Beata Zehndera nebo technického ředitele Jorga Zandera. Tak tomu bude i v tomto víkendu a až do té doby, než bude jmenován nástupce na postu šéfa," popisuje Wehrlein situaci.
V této souvislosti se hovoří zejména o vlivu Marcuse Ericssona a jeho skupiny, která v Sauberu působí. Dokonce se vyskytly názory, že by se o nového bosse na kapitánském můstku švýcarského týmu měl postarat právě jeho management. Švédský pilot to ale rozhodně popřel.
"Pro mě jako pilota je důležité, abych se soustředil na vlastní věci. Co se děje nade mnou, z toho nemám žádný zisk, nepřinese mi to žádnou energii. Byl jsem v továrně, abych se setkal s inženýry a lidmi odpovědnými za aerodynamiku, chci se soustředit na věci, které se mě týkají a které mohu ovlivnit. Navíc za tak krátkou dobu po odchodu Monišy se nic zásadního nezměnilo. Doufám, že v brzké době budeme mít na této pozici nového člověka, který do týmu zapadne. To by bylo skvělé," vyjádřil se Ericsson.
Překvapivě dobrý výsledek z Baku podpořil náladu v týmu, protože sám Wehrlein tvrdí, že výsledky jsou doposud lepší, než se v Hinwilu očekávalo. Jenže Ericsson poukazoval na fakt, že v Baku musel udělat místo Wehrleinovi, aby mu kryl záda před finišujícím Vandoornem. Švéd tak čeká na bodovanou pozici od Grand Prix Itálie 2015.
"S tím řešením jsem nesouhlasil, protože jsem si myslel, že bych pozici udržel. Bylo to frustrující, protože jsem už dlouho nedojel na bodované pozici. Proto jsem zvědav, co se stane na Red Bull RIngu, to je normální okruh, žádné nerovnosti a všude kolem stěny. Záleží to také na tom, zda náš balíček bude fungovat lépe než v posledních závodech," dodává Marcus Ericsson, který ale zrovna v druhém tréninku nepůsobil tím nejjistějším dojmem.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.