Pokud by se v budoucnu chystaly do Formule 1 další výrobci motorů, měla by se jim podat vstřícná ruka v pravidlech, navrhuje Ross Brawn na pozadí návratu Hondy do vrcholného prostředí nejprestižnější kategorie.
Automobilová federace, řídící orgán F1, v průběhu letošního roku oznámil, že Mercedes, Ferrari a Renault vyvinuli šestiválcové hybridní turbomotory a vzájemné odstupy těchto tří automobilek činí 0,3 vteřiny, ačkoliv tým Red Bull zpochybnil metodiku využívanou ke zmíněnému propočtu. A pak je tu trápící se Honda, která se od roku 2015 pokouší dotáhnout do závětří svých tří soupeřů, což se poněkud neblaze projevilo na výkonnosti McLarenu.
Vzhledem k tomu, že Ross Brawn nedávno navrhl pomoc japonskému výrobci, pokud o ní požádá. Stejně tak se domnívá, že podobně se bude postupovat při případném příchodu nových dodavatelů pohonných jednotek, kteří by projevili zájem o vstup do F1.
"Pokud se zaměříme na nové předpisy, které začnou platit po roce 2020, budeme muset uvažovat o nových výrobcích, kteří by se v počátečním termínu připojili, a je třeba si uvědomit, že budou zpočátku potřebovat jistou formu podpory. Když zmíníme systém vývojových žetonů, tak by nový dodavatel mohl v prvních letech dostat větší prostor - existují chytré postupy, které můžeme využít k jejich nalákání do F1," zamýšlí se Brawn.
Hondě můžeme vyjít vstřícV dalším líčení svých představ se ještě jednou vrací k problematice podpory Hondy, protože by nerad vzbudil představu, že se japonský dodavatel bude těšit nějakým speciálním úlevám nebo dokonce programu šitému Hondě na míru.
"Nehodláme se dohodnout na nějakých speciálních konstrukčních podmínkách pro Hondu. Můj návrh není postaven na tom, že bych jel do jejího sídla a radil, jak mají svůj motor navrhnout, ale pokud jim můžeme v F1 pomoci naplnit jejich ambice, tak to uděláme. Pokud nás požádá o pomoc a bylo to něco, co je v našich schopnostech - nic takového, co by vedlo k nekalé soutěži - tak pomůžeme," vysvětluje Brawn.
Chceme tříletý cyklusPokud něco odrazuje nové zájemce o dodávky motorů pro Formuli 1, může to být právě technické provedení. Právě toho se obává Brawn, který označuje současné pohonné jednotky za natolik složité, že se další výrobci do prestižní soutěže nehrnou.
"Byly doby, tím myslím éru slavného agregátu Ford Cosworth, kdy byl motor jenom spojovacím prostorem mezi šasi a převodovkou - téměř celé startovní pole mělo shodné pohonné jednotky. Osobně si nemyslím, že by to F1 přidalo nějakou nadhodnotu, protože ta musí produkovat určitou odlišnost. Ale nesmí být příliš velká, aby nevedla k dominantnímu postavení. Hledání rovnováhy začíná ve chvíli začátku, protože snaha aplikovat následné změny je choulostivá, emocionální a dokáže lidi zklamat nebo i vyděsit. Vidět, kam jsme dospěli dnes, je skvělým katalyzátorem pro ujištění, že nové předpisy zvládnou potenciál výkonnostních rozdílů a budou dosažitelnější pro širší skupinu. Současné pohonné jednotky jsou velkolepé inženýrské produkty, ale jak už bylo prokázáno, v roli nováčka vás čeká těžký boj, abyste se prodrali do popředí. Nechceme nikomu jeho pozici zvlášť ulehčit, ale také máme zájem, aby se noví výrobci byli schopni do tří let od svého příchodu dostat na odpovídající úroveň konkurence," uzavírá svůj záměr Brawn.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.