Někdejší šéf McLarenu, který se s touto značkou spojil v roce 1980, kdy do ní vstoupil se svým Project Four, hodlá definitivně zpřetrhat jakékoli vazby. Společnost Sky News odhalila pozadí finanční transakce, která tento krok potvrzuje.
Ron Dennis hodlá uzavřít životní kapitolu s názvem McLaren prodejem svého podílu v hodnotě 275 milionů liber. Zmíněná společnost Sky Sport potvrdila, že Ron Dennis souhlasí s odprodejem svých aktivit v McLaren Technology Group, který řídí stejnojmenný tým Formule 1, a McLaren Automotive Ltd., výrobce automobilů.
Zdroje oficiálně v pátek ráno vyčíslily hodnotu značky McLaren na více než 2 miliardy liber, což ji řadí na samý vrchol soukromých společností ve Velké Británii stran majetku. Informace nadále tvrdí, že obě společnosti budou sloučeny do jedné strukturální skupiny.
Ronald "Ron" Dennis, který 1. června letošního roku oslavil 70. narozeniny, ukončil své působení v McLaren Technology Group v pozici výkonného ředitele v prosinci minulého roku, kdy byl po velké právní bitvě s ostatními akcionáři odvolán z funkce. Po svém odchodu se zapojil do práce v ministerstvu obrany v oboru, jehož úkolem je uplatňování nových technologií v oblasti obrany státu.
Chtěl zůstat, ale změnil názorRon Dennis strávil v McLarenu více než 35 let v roli šéfa. Na tratích sklízel obrovské úspěchy, ať to bylo s Niki Laudou, Alainem Prostem, Ayrtonem Sennou a naposledy s Lewisem Hamiltonem. Díky tomu se stal jedním z nejvěhlasnějších britských podnikatelů, šířil technologické aktivity McLarenu do dalších průmyslových odvětvích na pozadí výnosných obchodních partnerství. Dřívější úspěchy zakalil nedávný pokles výkonnosti týmu - vztahy mezi Dennisem a ostatními investory, jeho dlouhodobým partnerem Mansourem Ojjehem a společností Mumtalakat se sídlem v Bahrajnu, se prudce zhoršily.
"Jsem zklamán tím, že mě zástupci TAG (rozuměj Ojjeh) a Mumtalakatu... odstavili navzdory silnému varování ze strany managementu o možných důsledcích jejich jednání. Nakonec mi bylo díky tomuto kroku jasné, že ani TAG, ani Mumtalakat nesdílí mou představu o fungování McLarenu, ani o jeho skutečném růstovém potenciálu. Můj prvotní zájem se týkal podnikání, které jsem vybudoval, a mých 3500 zaměstnanců," komentoval situaci Dennis.
Kdo bude kupovat?Ještě ve čtvrtek v noci nebylo jasné, zda to bude Mansour Ojjeh a Mumtalakat, kdo odkoupí Dennisův podíl, nebo zda bude nabídnut třetí osobě. V loňském roce Sky News přišli se zprávou, že McLarenu byla učiněna nabídka ze strany čínského konsorcia ve výši 1,65 miliard liber. O zájmu informoval představenstvo Dennis, ale spoluinvestoři McLarenu ji odmítli.
Tým pod Dennisovým vedením získal tituly díky Niki Laudovi (1984), Alainu Prostovi (1985, 1986, 1989), Ayrtonu Sennovi (1988, 1990, 1991), Mikovi Häkkinenovi (1998, 1999) a Lewisu Hamiltonovi (2008), ale nedávná spolupráce s dodavatelem motorů Honda nedokázala pokračovat v úspěšné cestě. Rok 2017 se jeví už jako třetí neúspěšná sezóna, ačkoliv v týmu působí dvojnásobný šampion Fernando Alonso.
Navzdory neúspěchům v F1 se však očekává, že produkce automobilů letos dosáhne rekordního počtu 4000 kusů. Applied Technologies Group navázala partnerství se společnostmi GlaxoSmithKline a KPMG. Zvěsti o nabídce z Číny přišly krátce poté, co gigant Apple oznámil zájem o nákup akcií společnosti se sídlem ve Wokingu.
Rona Dennise nahradil ve funkci výkonného ředitele u McLaren Technology Group Zak Brown, zatímco u McLaren Automotive Ltd. ho zastoupil Mike Fletwitt. Dennisovi mluvčí situaci odmítli komentovat, samotní zástupci McLarenu se doposud nevyjádřili.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.