Další kapitolu komentářů kolem kontroverzního střetu mezi Lewisem Hamiltonem a Sebastianem Vettelem v rámci Grand Prix Ázerbajdžánu otevřel někdejší mistr světa, Kanaďan Jacques Villeneuve jr., známý svými nekompromisními komentáři.
Pamětníci a stoupenci historie F1 si určitě vzpomenou na dvacet let starý incident v Jerezu de la Frontera. Jednalo se o poslední závod sezóny 1997, označený jako Grand Prix Evropy, a Villeneuve s Michaelem Schumacherem bojovali o mistrovský titul. Ve 48. kole Jacques zaútočil a Michael se pokusil zhatit jeho manévr stylem, který byl později oceněn vyloučením ze stávajícího ročníku.
Také tento incident byl dlouho komentován, probírán a přetřásán a jestli už měl Michael Schumacher máslo na hlavě po kolizi s Damonem Hillem v Austrálii 1994 (rovněž poslední a rozhodující závod sezóny v boji o mistrovský titul), události z Jerezu jeho "oblibu" ještě prohloubily. Ale i když se někteří lidé po duelu Hamiltona a Vettela v Baku snažili obě události srovnávat, sám Villeneuve tvrdí, že rovnítko mezi Jerezem a Baku nevidí.
"Bylo to něco docela jiného. Jeli rychlostí nějakých deset mil v hodině, to není nic. Samozřejmě ten manévr byl hnusný, ale Lewis ho svým způsobem pokoušel. Jsem pilot a viděl jsem to. Kterýkoli pilot by mi něco takového udělal, možná bych reagoval jako Sebastian. Dostal trest, ten nejvyšší, jaký, myslím, může podle nových pravidel v závodě dostat," zhodnotil situaci Villeneuve.
"Nešlo o úmysl" obhajuje Kanaďan VettelaKanaďan ale rovněž vyslovil názor, že Vettelovým úmyslem nebylo do Hamiltonova vozu narazit, když se dostal na jeho úroveň: "Jsem přesvědčen, že ho nechtěl trefit. Měl na volantu jednu ruku, díval se na Lewise a něco mu ukazoval. Takovým stylem řízení nikoho netrefíš, spíš zničíš vlastní auto - pokud hodláš do někoho najet, tak držíš volant oběma rukama," pokračuje.
"Je to fajn, je to OK, je to skvělé. A já jsem svým způsobem rád, že vidíme jezdce, kteří mají emoce. Je to dobré, je to zábavné. Máme dva kluky, kteří bojují o šampionát, jsou na sebe navzájem naštvaní a nakonec nedošlo k žádné škodě. Tak v čem je problém? Je to skvělé pro televizi, je to fajn vidět, jak po sobě jdou. Je to mnohem příjemnější, než když Lewis žádá Bottase, aby Vettela zpomalil. Myslím, že tohle je na škodu," dodává Villeneuve.
Více postihů za kličkováníŠestačtyřicetiletý Kanaďna rovněž přivítal, že sportovní komisaři nechali bez trestu úvodní kolizi mezi Bottasem a Räikkönenem, zároveň však poukázal na nesourodé rozhodování ohledně konkrétních událostí.
"Bottas nakonec nedostal žádný trest za najetí do Kimiho. Pravidla by ale měla umožňovat závodění a rovněž určité pochybení. Já sám osobně jsem rád, že za to Valtteri nedostal penalizaci, pak by ale neměli být postiženi ani ostatní. Zkrátka závodili, jeden udělal chybu a narazil do druhého.
Rozhodně bych ale více trestal takové to kličkování, které vídáme, to je zásadní věc. V Montrealu to byl myslím Stoffel Vandoorne, který to někde udělal, a Carlos Sainz jr. za to byl penalizován. Pokud jde o extrémní změny směru, měly by být trestány. To, co udělal Bottas, byla jen chyba v nájezdu do zatáčky, ale to je závodění. Co udělal Vettel, nebylo vůbec hezké, ani sportovní, ale divákům se na to dobře kouká," dodává Villeneuve.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.