MONTREAL - 2. TRÉNINK; Nejrychlejší čas v 2. tréninku předvedl Kimi Räikkönen, jenž o 2 desetiny předčil Lewise Hamiltona. Třetím nejrychlejším týmem byl Red Bull, ten ale pronásledovaly technické problémy, stejně jako Fernanda Alonsa, jenž to po delší pauze v boxech dotáhl až na 7. příčku.
Odpoledne vyrazil jako první Sainz, který přišel o celý první trénink poté, co mu v něm selhal motor Renaultu. Jeho první měřené kolo mělo hodnotu 1:21,491 min, druhé 1:18,819 min.
Do čela se brzy poté dostal Räikkönen, jenž na super-měkké směsi dosáhl času 1:14,456 min. Na chvíli jej překonal Hamilton (1:13,955, 332 km/h na rovince), poté se však do čela dostal jeho týmový kolega Vettel na ultra-měkkých pneumatikách: 1:3,744 min (326 km/h).
V zatáčce č. 6 dostal dvakrát po sobě smyk Grosjean - v tomto místě dnes často vidíme chyby. "Nemůžu dostat smyk dvakrát ve stejné zatáčce, něco není v pořádku," stěžuje si Francouz. "Něco je špatně na zádi - stejné to je v zatáčce č. 1 a 2, nemám vzadu žádnou přilnavost."
V deváté zatáčce obrousil zeď Hülkenberg a hned se k tomu přiznává Renaultu, po kterém požaduje, aby zkontroloval data. Zatím mu s časem 1:15,388 patří 12. příčka.
Vandoorne s McLarenem je hned za ním, tým mu vyměnil podlahu. Výkonný ředitel Zak Brown před druhým tréninkem řekl, že brzy rozhodnou o tom, jak dále - zda pokračovat s Hondou či přejít k Mercedesu: "Do letní přestávky musíme učinit rozhodnutí, které ovlivní rok 2018. Máme plán B, máme plán C - máme plány. Jsme kamarádi se všemi v boxové uličce, takže si dáme kávu a povykládáme o různých věcech. Jsme v pohodě. Současným plánem je mít Hondu na zádi našeho vozu (více zde)."
Ricciardo si stěžuje na to, že přišel o výkon: "Dejte mi vědět, co chcete, abych udělal." Verstappen jezdí se starší konfigurací vozu.
Po půl hodině se do čela dostává Räikkönen na ultra-měkkých pneumatikách, o 0,265 s předčí Vettela, na rovince dosahují oba 326 km/h. Bottas je třetí, zaostává o 0,547 sekundy, Hamilton je s druhým Mercedesem už o více než sekundu zpět. Německý tým i tady potřebuje na zahřátí pneumatik dvě kola, zatímco Ferrari je schopno je dostat na provozní teplotu ihned, což je zajímavé.
V polovině tréninku McLaren stále opravoval Alonsův vůz, který musel předčasně skončit v prvním tréninku. Honda se snažila vyřešit únik hydrauliky, motor ani převodovku mu však neměnila. Španěl se rozjel až po 55 minutách.
Grosjean dostává třetí smyk a je už pořádně naštvaný, u zdi šampionu se roztáčí i Vandoorne, naštěstí bez poškození pokračuje dále. Na rovinkách ztrácí na nejrychlejší Williams poháněný Mercedesem přes 21 km/h, Honda nedělá žádné pokroky.
Problémy má i Bottas, jenž dostává hodiny v 2. zatáčce, ve smyku po chvilce vidíme i Vettela. Podle týmů jsou minimální tlaky stanoveny příliš vysoko (20 PSI vpředu, 18,5 PSI vzadu - více zde) - dojde k jejich snížení v průběhu víkendu stejně jako v Monaku? To by mohlo hrát do karet Ferrari, které je zatím o pár desetin rychlejší. Podle Christiana Hornera je příčinou smyků špinavá trať, pořadatelé při jejím čištění neodvedli moc dobrou práci.
Po 68 min zůstává na dráze stát Verstappen v úzkém místě za zatáčkou č. 9, kde není úniková zóna, proto ředitelství vyvěšuje červené vlajky a trénink přerušuje. Räikkönen si stěžuje na dva fotografy, kteří se nacházejí v zatáčce příliš blízko trati, a upozorňuje, že je může srazit.
Ke konci na trati byli všichni kormě Red Bullů a Vandoornea. V nejlepší formě se zdá být Ferrari, které má dvě desetiny k dobru. Rakouské stáji patří třetí příčka, velmi dobrý výkon podal i Massa, který Strolla předčil o více než sekundu, za zmínku stojí i osmý Ocon - Force India je těsně za Williamsem.
McLaren deficit ve výkonu dohání v brzdných zónách a dobrou trakcí, proto Alonso dosáhl v závěru na výtečnou 7. příčku, přestože byl na rovinkách nejpomalejší (315 km/h).
#F1 #CanadianGP FP2 Best Sectors vs. Fastest laptimes set:Also #Vettel ahead of Hamilton, Alonso 8th nailing it, Perez missed his potential pic.twitter.com/5DLN3EYoPR
— Petr Hlawiczka (@hlawiczka) June 9, 2017Maximální rychlosti (v km/h): 1. Massa 336,7; 2. Bottas 335,8; 3. Hamilton 332,6; 4. Stroll 332,5; 5. Pérez 332,1; 6. Ocon 329,2.
#F1 #CanadianGP FP2 Max. speeds & Speed trap: All #Mercedes-powered cars in Top6, #McLaren - #Honda with massive gap over 22kph pic.twitter.com/28ZJIWswLw
— Petr Hlawiczka (@hlawiczka) June 10, 2017Přehled všech časů: PDF.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.