Loni dosáhl tým Force India svého nejlepšího výsledku v existenci - čtvrté místo v Poháru konstruktérů pro malou stáj bylo velkou výzvou. Přestože mnozí tvrdili, že se nepodaří obhájit tento výsledek, zatím se Mallyův tým drží. Snad i proto si vytváří menší problémy jinde.
Ve Španělsku mohly v "růžové zóně" (jeden z titulů podle nově zbarvených vozů) vypuknout patřičné oslavy. Zisk 22 bodů a upevnění průběžného čtvrtého místa v klasifikaci Poháru konstruktérů bylo určitě důvodem k radosti. Méně už asi potěšila vedení Force Indie pokuta, kterou jí udělili odpovědní pracovníci FIA, protože tým nedodržel nový výklad sportovních předpisů, které vešly v platnost právě před španělskou Grand Prix.
Podle nich měly být právě od tohoto závodu na vozech větší startovní čísla, aby byla dobře viditelná zepředu, dále pak na boku společně s možností nové jmenovky v třípísmenném provedení, jak se objevují nejčastěji na signalizačních tabulích a televizní grafice.
Force India si ale na svých vozech ponechala jen startovní číslo na horní části příďového segmentu. Zajímavé ovšem je, že takovým provedením prošla přejímkou a nikdo nic nenamítal. Problémy se objevily až po závodě, kdy byla týmu udělena pokuta 25 000 eur kvůli nedodržení nového nařízení. Stewardi ovšem zároveň uvedli, že trest je podmínečný na dobu 12 měsíců z toho důvodu, že před závodem nikdo nenařídil opravdu daného stavu. Tým navíc uvedl, že v této věci hodlá si FIA bezproblémově spolupracovat, aby byla situace co nejdřív napravena.
"Pochopitelně jsme si mysleli, že je všechno v pořádku. Představili jsme FIA návrh našeho vozu během závodu v Soči a nikdo nic nenamítal. Číslo na našich vozech se nikam neposunulo, jen se změnila jeho velikost podle požadavků FIA a Charlie Whitinga. Sportovní řády říkají, že číslo na přední části vozu musí být jasně viditelné. Pokud tedy stojíte čelem k vozu a on kolem vás projede, měli byste ho zaregistrovat. Pokud tedy v našem případě není číslo řádně ze všech úhlů viditelné, postaráme se o to, aby to bylo vyřešeno," vyjádřil se k situaci pro server motorsport.com sportovní ředitel Andy Stevenson.
"Je to mírně zmatené, mysleli jsme si, že jednáme v souladu s pravidly, protože s námi o tom nikdo nemluvil, až po závodě. Odpovědní komisaři kontrolovali vozy ve čtvrtek. Nové nařízení bylo vydáno, ale nejspíš nebylo tak docela vypovídající, ale jsme rádi, že už víme co a jak. Nehlídali jsme, jak stewardi jednají u jiných týmů. Ostatně i jiné týmy mají číslo na stejném místě, ale jak to vypadá, my jsme byli jediní, jímž to bylo vytčeno," pokračuje Stevenson.
Určitě někoho napadne, že problémem může být i umístění čísel v zadní části vozu. Většina týmů využila pro jeho prezentaci tolik diskutovanou "žraločí ploutev", ovšem Force India zvolila vrchní stranu bočnic, takže z určité úrovně číslo nemusí být vidět vůbec nebo jen velice obtížně. Ovšem tuto oblast předpisy FIA detailně neřeší.
"Ze strany FIA jsme byli požádáni, aby na bocích bylo uvedeno startovní číslo nebo zkratka jména pilota (TLA). Ovšem to je jenom žádost, nikoli pravidlo. Byla to naše dobrá vůle, že jsme tam umístili číslo, protože je pak jasně viditelné z výše umístěných kamer a nebo z leteckých záběrů. Na »žraločí ploutev« jsme ho neumístili kvůli sponzorské smlouvě. A pokud se nijak pravidla v této oblasti nezměnila, nemůžeme s nimi být v rozporu. My čísla změnili v zájmu motorsportu. Navíc jsme tento víkend hodně natáčeli a tyto záběry nám umožní se k nim vrátit a prohlédnout si všechno řádně ze všech úhlů. Nechceme dělat žádné potíže, ale znovu opakuji, že nám nikdo až do neděle po závodě nic nevytýkal - všichni vypadali, že jsou spokojeni," uzavírá Stevenson.
Možná je to jen velká bublina, nafouknutá kolem drobného nedostatku, žabomyší spory, napadne mnohé ze čtenářů. Ale z historie Formule 1 známe podobně "malé" prohřešky, které by mohly vést k citelnějším trestům.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.