Před sezónou to vypadalo na velké odhodlání, McLaren dokonce avizoval pravidelný atak bodovaných pozic, sice to neřekl naplno, ale vnadil své fanoušky i na možný útok na stupně vítězů. Realita je však zcela odlišná a zklamaný Alonso si začíná klást podmínky.
Testy místo progresu znamenaly spíše trápení a Alonso s týmovým kolegou Vandoornem toho příliš nenajezdili. Když už to v sezónní zkoušce v Bahrajnu vypadalo nadějně, přišel závod v Soči a Alonso do něj vůbec neodstartoval. A na domácí trati, kde se chtěl nejspíš maximálně předvést, mu explodoval motor dříve, než mohl něco ukázat.
Je pochopitelné, že ambiciózní Španěl trpí - neustále se mu předhazuje fakt, že po dvou slepených titulech před deseti lety vlastně nikdy nedokázal svůj triumf zopakovat. Je to poněkud zkreslené tvrzení, Alonso se rozhodně nepropadl do hloubi startovního pole, na Ferrari měl dvakrát dobrou příležitost opět získat korunu světového šampiona. Jenže poslední roky jsou pro něj těžkým zklamáním, které stále častěji dává najevo.
Jedním z takových kroků je i absence na Grand Prix Monaka, místo níž si Fernando vyzkouší monopost IndyCar na slavých 500 mil INDY. Toto rozhodnutí se stále široce komentuje a názory rozhodně nejsou jednoznačné. Alonso však myslí dál než jen na konec května, kdy se ve "staré cihelně" představí. Letos mu končí tříletý kontrakt u McLarenu a je tu tedy otázka, co dál. Alonso je pořád hodnocen jako špičkový pilot a pokud nedojde přes letní přestávku k výraznému posunu v kvalitě McLarenu resp. pohonné jednotky Honda, jeho druhé angažmá ve Wokingu nejspíš skončí.
Kam by mohl zamířit? Pochopitelně se nabízí Mercedes, kde by jedno místo mělo být volné, protože Bottas má smlouvu pouze na letošní rok. Pohonné jednotky Renault a Ferrari také zaznamenaly značný pokrok, takže se nabízí i další kombinace, ačkoliv se o nich u McLarenu zatím nemluví.
"Současnou F1 mám rád a mým záměrem, nebo řekněme prioritou je v ní dále závodit. V týmu jsem spokojený, ale nevyhráváme. Pokud se v září nebo říjnu budeme nacházet v pozici, kdy naše vyhlídky na vítězství v roce 2018 budou reálné, rád v tomto týmu zůstanu. Ale jestli to tak nebude, rád si o své budoucnosti promluvím i někde jinde," uvedl Alonso v prostředí domácí Grand Prix na Circuit de Catalunya.
Je možná ještě brzo dělat nějaké závěry, když je před piloty ještě 16 Grand Prix. Jenže se objevují spekulace o Vettelovi, které dmýchají zejména italská periodika, takže nechávat rozhodnutí na poslední chvíli by mohlo být netaktické. V této souvislosti se také celkem logicky nabízí otázka, zda by se Fernando Alonso nevrátil do týmu, který po sezóně 2014 opustil a ne zrovna v nejlepším rozpoložení.
"Koncem léta se budu muset rozhodnout, co udělám v roce 2018, jestli třeba nenastal čas na jiné výzvy než je F1. Nebo pokud budu nadále v F1 závodit, zda se mi naskytne šance na zisk šampionátu, což je můj hlavní cíl. Jsem otevřen prakticky všemu," prohlásil trochu tajemně Alonso s dodatkem, že současný stav Hondy je pro něj zcela nepřijatelný.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.