Dvojnásobný mistr světa se pokouší navázat na tradici Jackie Stewarta, Grahama Hilla, Jima Clarka, Nigela Mansella, Emersona Fittipaldiho a Jacquese Villeneuva. Na legendární "staré cihelně" si vyzkoušel v orientačním testu svůj pro slavný závod.
Fernando Alonso usedl do vozu v tradičních oranžových barvách, které používal tým McLaren na začátku své kariéry v F1 (i když ve svém prvním závodě použil jiného zbarvení). Ve voze se startovním číslem 29 absolvoval Španěl těsně před polednem místního času 51 kol. Mimochodem, McLaren se na trať 500 mil INDY vrací po dlouhých 38 letech.
"Byla to legrace, všechno se v tuto chvíli jeví dobře. Teď je třeba se pustit do opravdové práce," zhodnotil Alonso své první seznámení s tratí, při níž prošel třemi nováčkovskými fázemi - 10 kol při průměrné rychlosti 205-210 km/h, 15 kol s průměrem 210-215 km/h a konečně 15 kol s průměrným tempem vyšším než 215 km/h.
Alonso testoval i na simulátoru a po zkouškách prohlásil, že jeho důvěra rostla s každým kolem. V 13:30 místního času už měl na svém kontě 88 kol a v boxech mu naměřili maximální rychlost 222,548 mph (358,079 km/h). Jen pro srovnání - na loňské pole-position bylo třena 230,760 mph (371,293 km/h).
"Myslím, že to je dobrý způsob začátku, pracovat na rychlosti. Zpočátku bylo obtížné dosáhnout minimální stanovené rychlosti. V dalších etapách jsem se cítil dobře, ne kvůli rychlosti, ale díky absolvovaným kolům. Pilujete stopu, řazení nahoru a dolů, které se používá v zatáčkách. Simulátor je docela realistický. Na něm získáte první dojem, oč půjde, ale pilotovat skutečný vůz je jedinečný pocit. Když dorazíte do zatáčky, tak simulátor nikdy nenahradí zážitek jako ve skutečném vozu," líčí své poznatky Alonso.
Generální ředitel Andretti Autosport, někdejší pilot F1 Michael Andretti, bude mít v závodě šest vozů, včetně domácího matadora Alexandra Rossiho, který už si vyzkoušel i Formuli 1. S tím, co předvedl Alonso na trati, byl spokojen.
"Bylo to skvělé. Udělal všechno tak, jak měl. Teď si musí se vším trochu pohrát. Zatím bylo všechno opravdu dokonalé. Měli jsme pro začátek nějakou představu, takže teď víme, kam směřovat. A jemu se to podaří. Je jedním z nejlepších na světě a tady můžete vidět proč. Jeho vůz byl mírně nedotáčivý, on hned dokázal tomuto problému přizpůsobit stopu. Myslím, že bude opravdu hodně silný," hodnotí Alonsa Michael Andretti.
Alonsovi radilo několik zkušených pilotů, vedle Maria, Michalea a Marca Andrettihových - za jejichž zmény se skrývá pět triumfů v 500 mil INDY - to byl i Alexander Rossi, Gil de Ferran či Juan-Pablo Montoya. "Rady byly opravdu užitečné. Jízda sama o sobě je v pořádku, takže uvidíme v dalších týdnech. Byla to dobrá zkušenost, teď se cítím jako plnohodnotný člen týmu," dodává Alonso.
Do Alonsovy zkoušky zasáhlo i počasí, které ale pro Španěla bylo svým způsobem ideální. Fernando nechtěl ponechat nic náhodě, protože hrozba přeháněk a tudíž ukončení jízd, byla stále aktuální. 500 mil Indianapolis 2017 pod hlavičkou PennGrade Motor Oil startuje 15. května kvalifikací, jízdy potrvají do 20. - 21. května, takže pětatřicetiletý Španěl má ještě dost času, aby se dokonale se slavným "čtvercem" seznámil.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.