Pamětníci si bez problémů vybaví 70. léta Formule 1, především jejich první polovinu, kdy se startovní čísla skvěla na bílém, buď kulatém nebo čtvercovém podkladě. Na jednu stranu byly vozy skvěle identifikovatelné, na druhou byly specifické samy o sobě.
Také jmenovky pilotů byly dostatečně čitelné, ne žádné blechy, které na fotografiích monopostů musíte hledat lupou. Když se podíváme ještě dál do historie, tak na lotusech či brabhamech se skvěly obrovské nápisy označující konkrétní piloty, které se snad ani jmenovkami podle toho, jak jsme je znali později, nedaly nazvat.
Existovaly a existují výjimky, třeba loňské Saubery byly podle čísel na boku snadno rozpoznatelné, ale spíš se čísla musela na monopostech hledat. To by se ale mělo změnit od Grand Prix Španělska, protože FIA potvrdila svůj záměr dlouhodobě prosadit pravidla týkající se čísel a jmenovek. Podle dopisu Charlie Whitinga by mělo být startovní číslo nejméně 230 mm vysoké a jmenovka minimálně 150 mm, přičemž by se měla nacházet na vnější části karosérie. Této části Sportovních řádů FIA se dosud nedostávalo příliš velké pozornosti, ovšem při zasedání Sportovní komise F1 na počátku tohoto týdne přišla i tato otázka na přetřes s dodatkem, že jde o další součást přibližování F1 divákům v ochozech i u televizních obrazovek.
Co tedy říkají Sportovních pravidla? Článek 9.2: "Startovní číslo musí být jasně viditelné na přední části závodního vozu a přilbě pilota." Právě na to Whiting ve svém dopise upozorňuje s odvoláním na zmíněný článek: "Chceme, aby na jeho základě bylo každé číslo vozu na přídi vozu jasně viditelné. Předpokládáme, že by mělo mít nejméně 230 mm a sílu tahu alespoň 40 mm. Také by jeho umístění mělo být na kontrastním pozadí." Následující článek 9.3 praví: "Název nebo značka vozu musí být uvedena na přední části »nosu« a v každém případě musí její rozměr mít alespoň 25 mm. Jméno pilota musí být uvedeno na vnější karosérii a musí být jasně čitelné. Pro tento účel by jmenovka neměla být menší než 150 mm a tloušťka tahu 30 mm a stejně jako čísla by měla umístěna na kontrastním pozadí."
Padl návrh, že by mohlo být používáno o běžného kódu TLA, který se využívá například při signalizaci nebo televizní grafice. Takže trojnásobný mistr světa by mohl místo Lewis Hamilton mít uvedeno pouze HAM, Max Verstappen zase VER a podobně.
Co by se stalo, kdyby některý tým nařízení nedodržel? V krajním případě by mu mohl hrozit i extrémní postih a monopost by byl prohlášen za nezpůsobilý k jízdě. "Aby sportovní předpisy F1 byly plně respektovány, očekáváme, že v Barceloně budou všechny vozy představeny v novém hávu, identifikace bude mnohem lepší. Stewardi budou vyzváni, aby označili vozidla, která nesplní výše uvedené minimální požadavky," praví se ve Whitingově dopisu.
Lewis Hamilton se ve Spa roztočil v šikaně Bus Stop po zablokování zadních kol a kvalifikaci tak nedokončil podle představ. Do sobotního sprintu odstartuje až z 18. místa.
Oscar Piastri si ve Spa vyjel pole position pro sobotní sprint a znovu tak podtrhl formu, kterou McLaren předvádí v belgických Ardenách. Mladý Australan zvládl kvalifikaci nejlépe ze všech a do krátkého závodu odstartuje z čela startovního roštu.
Oscar Piastri ovládl jediný trénink na GP Belgie ve Spa, když překonal Maxe Verstappena i týmového parťáka Landa Norrise. McLaren tím hned v úvodu víkendu demonstroval svou formu.
George Russell zůstává klidný a věří ve své místo u Mercedesu navzdory spekulacím o jednáních s Maxem Verstappenem. Zdůrazňuje, že se soustředí na výkon, ne na přestupové hry.
Isack Hadjar odmítl přikládat velkou váhu odchodu Christiana Hornera z Red Bullu, ale s úsměvem přiznal, že povýšení Laurenta Mekiese by mu mohlo do budoucna pomoci. Francouzský jezdec zůstává soustředěný na své výkony, přesto mezi řádky naznačil, že nové vedení může být výhodou.
Lewis Hamilton jasně prohlásil, že nechce dopadnout jako Fernando Alonso nebo Sebastian Vettel ve Ferrari, kteří nedokázali získat titul. Zdůraznil, že k úspěchu potřebuje nejen odhodlání, ale i silný tým a správnou strategii.
Liam Lawson se o odchodu Christiana Hornera z Red Bullu dozvěděl z médií, ale tvrdí, že to na jeho cíle a soustředění nemá velký vliv. Nové vedení v podobě Laurenta Mekiese a Alana Permaneho vnímá jako stabilní a motivované, což podle něj týmu nijak neškodí.
Gabriel Bortoleto vyzdvihl výkon Nica Hülkenberga, který v Silverstonu senzačně dovezl Sauber na stupně vítězů. Podle něj veterán předvedl klidnou a precizní jízdu, která je velkým impulsem pro celý tým.
Max Verstappen odmítá spekulace o své budoucnosti a soustředí se na aktuální úkoly. Jeho hlavní prioritou je výkon na trati, bez zbytečného rozptýlení.
Navzdory intenzivním spekulacím z minulého měsíce, které naznačovaly, že dny Freda Vasseura v čele Ferrari by mohly být sečteny, se situace zdá být opačná. Ralf Schumacher si myslí opak.
Yuki Tsunoda dostal od Helmuta Marka jasné potvrzení, že u Red Bullu zůstane minimálně do konce sezony 2025. Pro jezdce je to vítaná jistota po dřívějších spekulacích o možných rychlých změnách v sestavě.
Šéf Mercedesu Formule 1 zchladil spekulace o brzkém příchodu Maxe Verstappena do týmu. Přestože se v paddocku neustále šíří zvěsti o možné změně dresu úřadujícího šampiona, Mercedes se zatím drží zdrženlivého postoje.