Pro Fernanda Alonsa se pomalu a nezadržitelně blíží jeho den D, kdy vyzkouší své schopnosti na Indianapolis Motor Speedway. Jeho účasti musí předcházet dokonalá příprava, protože doby, kdy piloti přeskakovali z auta do auta jsou dávno pryč.
K Alonsově nápadu vyzkoušet si legendární závod, který se pravidelně koná v závěru května, se vyjádřilo několik osobností ze světa motorsportu, praticky všichni dvojnásobnému šampionu fandí, ať je to někdejší mistr světa F1 Mario Andretti, čtyřnásobný vítěz 500 mil Indy Dario Franchitti nebo jeden z jeho současných soupeřů Daniel Ricciardo.
Jedním z těch, kteří si prošli Formulí 1 a rovněž sklízeli úspěchy v zámořských kategoriích je Kolumbijec Juan Pablo Montoya. V F1 strávil necelých pět sezón, absolvoval 94 Grand Prix, sedm závodů vyhrál a dvakrát byl v šampionátu třetí, přičemž v roce 2003 na Williamsu bojoval až do závěru sezóny o titul s M. Schumacherem a Räikkönenem. V té době už měl svůj první triumf v 500 mil INDY za sebou, vyhrál tu jako nováček v roce 2000. Po 14 letech svůj úspěch ve "staré cihelně" zopakoval. Právě Montoya nabídl Alonsovi pomocnou ruku, a ten ji hodlá využít.
Španěl svého někdejšího soupeře s Formule 1 označil za "jednoho z nejlepších pilotů všech dob" a rozhodně se na spolupráci s ním těší. Dovolil si dokonce žertík a na otázku, co od spolupráce očekává, prohlásil: "Nevím, jestli bude vpředu." Ale pak se přeladil do vážnějšího módu.
"Hlavní věcí je, že se mohu poměřovat s nejlepšími piloty na světě. Což je nejen Juan Pablo, ale třeba Oriol Servià, kterého také velice dobře znám. Obecně řečeno je tu několik pilotů, řekl bych tak 20-25 %, které znám z dřívějšího působení v F1 nebo z různých akcí z poslední doby. Rozhodl jsem se pro Montoyu, protože je jeden z nejlepších a nejtalentovanějších pilotů, se kterými jsem kdy bojoval. Takže přijít a bojovat s ním na superrychlé trati pro mě bude obrovský zážitek. Doufám, že se vše naučím co nejrychleji. Hodně jsem studoval záběry z kamer na jeho voze, protože si opravdu myslím, že je jeden z nejlepších. Těším se, až si v Indy popovídáme a dáme si nějakou dobrou večeři nebo něco podobného, protože očekávám, že mi poskytne nějaké tipy," plánuje Alonso.
Montoya navíc porazil i hvězdy F1 v lednovém Race of Champions v Miami. Existuje takzvaná trojkoruna neboli "Triple Crown" - vítězství v GP Monaca, 500 mil INDY a 24 hodin Le Mans (některé prameny uvádějí místo vítězství v Monacu zisk šampiona F1). Kolumbijec vyhrál INDY dvakrát, jak bylo řečeno, v Monaku triumfoval v roce 2003. V Le Mans se svezl zatím pouze při testech Porsche LMP1 v předloňském roce. Alonso oceňuje jeho vstřícnost, protože až na výjimky ho bývalí soupeři z Formule 1 ohledně jeho plánů v IndyCar příliš nepodpořili.
"Moc o tom nemluvíme, je to odlišný svět. Nevím, asi si o tom něco přečetli, asi tolik, co já. Někteří mi fandí, další jsou zvědaví, jakou pro ně mohu představovat konkurenci. Pak tu je skupina, která není spokojena téměř s ničím v životě, takže jsem jim svým rozhodnutím přidělal dalších pár problémů," uvedl Alonso při tiskové konferenci v Barber Motorsport Park v Alabamě.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.