Německý pilot Pascal Wehrlein si před sezónou prožil malé martyrium. Zdánlivě nezávažná nehoda v exhibičním Race of Champions v Miami mu značně zkřížila plány, ale dle vlastních slov už je plně připraven na úvodní závod sezóny.
O nehodě dvaadvacetiletého mladíka při předsezónní lednové akci jsme zevrubně psali, čtenáři se mohli i na celý incident podívat. Navzdory tomu, že Pascal opustil v Miami svůj vůz po svých a nevypadalo to na nějaké dramatické potíže, hlavní slovo měli posléze lékaři a nepustili ho do první části předsezónních testů.
Šanci tak v kokpitu Sauberu dostal Antonio Giovinazzi, testpilot Ferrari, a i když Wehrlein k druhé části testů nastoupil, oproti původnímu programu první den skončil předčasně - zvládl pouze 47 kol. Dokonce se spekulovalo, zda ho opět nezastoupí náhradník, tentokrát se uvažovalo o Charlesi Leclercovi, ale Němec nakonec zbylý program zvládl.
Nicméně před australskou Grand Prix musela přijít ještě jedna důkladná prohlídka a finální dobrozdání mužů v bílých pláštích, zda je Pascal Wehrlein po nehodě, která ho postihla 21. ledna letošního roku, zcela fit. Hlavním problémem byly v Pascalově případě záda a namožené krční svaly. Dnes, tedy ve čtvrtek, dostal Wehrlein oficiální požehnání od lékařského týmu FIA, že je schopen závod absolvovat. Sám Wehrlein prohlásil, že možné neúčasti v závodě vůbec nebál.
"Neměl jsem žádné pochybnosti. Přes letošní zimu jsem hodně cvičil a připouštím, že pár týdnů jsem musel polevit a netrénoval tak tvrdě, jak bych si přál, ale už několik víkendů jsem zpátky v plném fyzickém zatížení. Ba dokonce, trénuji ještě víc než před nehodou, takže mi mé zranění paradoxně i trochu pomohlo," hodnotí situaci Wehrlein.
Sauber se cítí na bodyPřestože oba piloti švýcarské stáje v průměru ztráceli na nejlepší testovací výkon Kimi Räikkönena na Ferrari kolem tří vteřin, byli spokojeni se spolehlivostí vozu, v tomto směru se řadili do popředí. A právě výdrž rok staré specifikace motoru Ferrari by mohla být rozhodující pro jejich první závodní představení v této sezóně.
"Rozhodně nám to může pomoci. První závod je vždy velkou neznámou, protože obvykle ho poměrně dost velký počet pilotů nedokončí. V Barceloně jsme viděli, že některé týmy mají problémy se spolehlivostí, což může být položka v náš prospěch," doufá Wehrlein.
Druhý pilot stáje Marcus Ericsson, který se v jejich barvách chystá na třetí sezónu, sice připouští, že start do testů byl poněkud těžší než obvykle, ale jinak cítí možnost, že by se Sauber pohyboval v závěru silného středu startovního pole.
"Jedeme do Austrálie s cílem získat body. Opravdu si myslím, že to je možné. Nezáleží na tom, zda jsme a jak budeme v sobotu významně konkurenceschopní, pořád máme šanci v neděli zabodovat. Týmy měly určité potíže při testech, leccos u nich nefungovalo, čehož musíme rozhodně využít," přeje si Ericsson a určitě by byl rád, kdyby Sauber zopakoval úvodní závod sezóny 2015, kdy on sám dojel do cíle na osmé příčce a jeho kolega Felipe Nasr dokonce pátý. Je ale také pravdou, že tým se v Austrálii neprezentoval, tři piloti vůbec nenastoupili na start a další čtyři odpadli v jeho průběhu.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.
Andy Cowell potvrdil, že vývoj pohonné jednotky Honda pro sezonu 2026 postupuje dle plánu a testování probíhá jak v Japonsku, tak v britském Silverstonu. Zároveň označil partnerství za klíčový krok k proměně Aston Martinu v plnohodnotný tovární tým.
Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.