Lepší pochopení pro závodní kulturu ve Formuli 1 - to je jeden z hlavních směrů, ve kterém Honda potřebuje zlepšit svoji pokleslou prezentaci v F1. Takový názor sdílí závodní ředitel stáje McLaren Eric Boullier
Honda se v minulosti pyšnila velkými úspěchy, ať to bylo ve spojení se stájemi Williams či McLaren. Absolvovala také projekty s vlastním vozem, z nichž první se odehrál v 60. letech, ale záhy se ukázalo, že Japonci nezvládají nároky F1, proto vstoupil na scénu Eric Broadley a jeho firma Lola poskytla Hondě pomocnou ruku (i proto se tehdejšímu vozu říkalo "hondola").
To je ale dávná historie, ta blízká znamenala pro Hondu přežití těžkého comebacku v roce 2015, ovšem po jistém zlepšení v loňském roce musel tým McLaren, jemuž japonská automobilka motory dodává, překousnout další hořkou pilulku v podobně nevydařených testů. Vztahy tak jsou v posledních týdnech napjaté v očekávání další nepovedené sezóny.
Jedním z hlavních rozporů je neochota Hondy přijmout vnější vlivy pro své vývojové programy, což neslo nepříjemné rozpory už v minulosti. Závodní ředitel Eric Boullier prohlásil, že Hondě se doposud nepodařilo plně pochopit rychlost a přesnost vývoje, aby mohla uspět ve Formuli 1. Právě to jsou hlavní příčiny, které celý projekt brzdí.
"Potřebují především jednu věc - aby mnoho věcí pochopili a plně se integrovali do závodní kultury F1. Co tím myslím? Naše chování v jednotlivých Grand Prix, závislost na kalendáři, určité pevné termíny, stálé datumy, zajíždění co nejrychlejších kol - ve všem se snažíme najít nejlepší řešení tak rychle, jak to jenom je možné.
Když automobilka spouští projekt, můžete mít pár dní zpoždění a na produktu se nic nezmění, nikdo nebude předělávat komerční model. Ale v závodění, pokud začnete předělávat auto v prvním závodě, skončíte nikde. To je závodní mentalita. Musíme žádat od dodavatele, aby to, co předělají za měsíc, příště zvládli za tři týdny a v dalším případě za dva. Vážíme si teď víc času než vložených peněz, tím se lišíme od zbytku světa," vysvětluje Boullier.
Honda sice investovala prostředky do motoristického střediska v Milton Keynes, ale Boullier se domnívá, že bude chtít rovněž zachovat svou hlavní základnu v Japonsku. Přetváření firemní kultury mateřské základny, míněno ve vztahu k činnosti v F1, je příliš pomalá, než aby se vyrovnala s požadavky moderního přístupu k závodům Grand Prix.
"To je důvod, proč má Mercedes sídlo v Anglii a myslím, že sklízí úspěchy díky díky lidem, kteří mají v F1 dostatečné zkušenosti. Jiní dodavatelé možná platí dvakrát více než Honda, ale jsou také třikrát, čtyřikrát, možná i pětkrát rychlejší. Je třeba si uvědomit, že mnohdy nevede koprorátní vliv k očekávanému účinku. Čím více se budeme blížit formátu akciové společnosti a přejímat její procesy, tím budeme pomalejší, méně agilní a do formátu závodní kultury vůbec nezapadnete," předpovídá Boullier.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.