Tato technologie byla zakázána na začátku sezóny 1994, protože se týmům F1 v poslední době nedaří dosáhnout dohody o legalitě systému zavěšení, přičemž rozhodnutí ze strany FIA se očekává do konce měsíce, došlo na staronový návrh.
Přišel s ním závodní ředitel McLarenu Eric Boullier, když vyzval týmy, zda by nestálo za to zvážit znovu zavést aktivní zavěšení. Jednou z příčin tohoto rozhodnutí jsou námitky ze strany Ferrari, konkrétně hlavního konstruktéra Simone Resty, který v tomto duchu kontaktoval i závodního ředitele FIA Charlie Whitinga.
Ve světle těchto debat tedy navrhl Eric Boullier oprášit systém aktivního zavěšení, tedy technologii, která umožnila Williamsu získat převahu v šampionátech v letech 1992 a 1993. Podle něj by tento krok mohl ukončit táhnoucí se technické spory.
"Zavěšení, to je ve své podstatě zábavné téma. Měli bychom jednou zastavit osobní vůz a vše zkopírovat, abychom mohli znovu zavést aktivní zavěšení, protože by to uzavřelo tuhle debatu. Dnes vše závisí na výkladu pravidel, pak můžete zaměřit svou pozornost na jeden koncept, jehož provedení může být rozdílně interpretováno.
To je důvod, proč se Ferrari snaží prosadit, aby jejich stanovisko schválila FIA. Jsme v centru debaty a mnoho týmů nás kvůli tomuto tématu kontaktuje. U Ferrari mají nějaký názor a snaží se ho prosadit, což se pochopitelně ostatním týmům nelíbí," domnívá se Boullier.
Jak Charlie Whiting uvedl, technická směrnice bude prodebatována ještě před koncem tohoto měsíce. Předpokládá se, že bude patřičně definována, co je a co není dovoleno, aby před prvním testem, který začne v Barceloně 27. února měly týmy nějaký čas na případné úpravy. Pokud by se situaci nepodařilo zvládnout, nelze vyloučit, že bude mít dopad na australskou Grand Prix, která se jede 26. března.
"Letos máme nový aerodynamický balíček, s nímž budou některé týmy zkrátka lepší než ostatní. Na začátku sezóny tak nastanou nějaké rozdíly, nevylučuji i určitá překvapení. Ale jak budou jednotlivé stáje přicházet navzájem do styku, mohou leccos okopírovat, nebo chcete-li integrovat něčí koncept do svého vlastního - znovu tak nastane tendence určitého nepoměru. Ale jsem si jist, že nebude tak velký," doufá Boullier.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.