Ve Formuli 1 existují různá rčení, mezi nimi třeba i to, že pokud někdo odpadne třikrát po sobě, už to není jen otázka techniky, ale i přístupu pilota. Zda bychom našli i nějaký úzus ohledně umístění těžko říci, ale i tady jsou přímo ukázkové případy.
Známe případy, kdy piloti dlouhou dobu čekali na zdolání různých milníků - než se vůbec kvalifikují, než získají první body, první pódiové umístění a první vítězství. Jejich neúspěchy jsou přičítány smůle nebo prostě špatnému výběru vozu - ono známé: ve špatnou dobu na špatném místě. Jako jeden z konkrétních příkladů může sloužit Nico Hülkenberg. Devětadvacetiletý Němec, který za šest sezón v F1 absolvoval 115 Grand Prix a vystřídal tři značky, doposud čeká na svůj první pohár. V této nelichotivé statistice v uplynulé sezóně překonal Philippe Alliota (109 Grand Prix) a před ním jsou už jen Pierluigi Martini, kterého už při Grand Prix Ruska může zdolat, a pak jeho krajan Adrian Sutil. Pokud by si Nico vedl obdobně, tak se před něj Hülkenberg dostane při GP Singapuru, protože Sutil absolvoval 128 Grand Prix, aniž by se vyhoupl na "bednu". Z aktivních jezdců je Hülkenberg jednoznačně "nejlepší" daleko za ním s 58 závody (na 18. místě této nelichotivé tabulky) figuruje Marcus Ericsson.
Nelze pochopitelně zapomenout na fakt, že Nico, méně slavný nositel tohoto jména, měl několikrát i nepříjemnou smůlu. Vzpomeňme třeba na kolizi na startu v Singapuru nebo na Grand Prix Brazílie, kdy se Němec prezentoval velice dobře, ale zastavily ho úlomky z havarovaného Ferrari Kimi Räikkönena. Tedy přesněji, byly příčinou pozdějšího defektu.
"Samozřejmě to bylo zklamání. Ale být pořád zklamaný už mě unavuje, teď už se chci smůle smát. Pořád musím opakovat »Nevím, proč se to děje, nemělo by to tak být«. V Brazílii to byl jeden z případů, kdy jsem odvedl velmi dobrou práci. Vůz byl dobrý, vše hrálo, ale nějaké trosky mi rozřízly pneumatiku a zbytek - to už je historie," komentuje Hülkenberg svůj poslední smolný závod.
"Osobně na smůlu nevěřím. Sázím na tvrdou práci a dobrá rozhodování, pak se povede i zbytek - nebo také ne. Každá událost nebo konkrétní případ má svůj důvod. Něčemu bylo možné se vyhnout, něco byl následek chyby - protože o chybu na Interlagosu skutečně šlo. Je to škoda, protože bych si pódium pro sebe a pro tým přál, ale to se nestalo. Nakonec je ale vždy důležitý dopad celé věci," pokračuje Hülkenberg s tím, že smůla podle něj není tím pravým důvodem, proč se dosud na stupně vítězů nedostal.
"Letos došlo k několika případům, kdy jsme zcela nepochybně smůlu měli, nevím, proč tomu tak bylo. Ale určitě o tom nebudu dlouze přemýšlet a plakat, že se smůla drží pořád jen jednoho a toho samého. Takový je život, doufejme, že se to konečně obrátí a v příštích letech se nás bude držet více štěstí," přeje si Hülkenberg.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.