Konstruktér Red Bull Adrian Newey předpovídá, že se pole na začátku roku 2017 po velké změně technických pravidel promíchá. Přemýšlí ale o tom, kudy se bude Formule 1 ubírat v budoucnosti. Co by pro zlepšení doporučil on?
Red Bull sice i letos očekává velmi silný Mercedes, podle Neweyho ale při změnách pravidel nemůže být nic zaručeno: "Téměř jistě to bude znamenat, že se pole trochu více rozptýlí. Kdykoliv dochází ke změnám pravidel, tak je některé týmy přečtou lépe než ostatní."
"Typicky velké týmy, které mají větší rozpočty, je přečtou lépe, ale při poslední velké změně pravidel v roce 2009 tomu tak nebylo. Tehdy to byl Brawn a my, kdo jsme pravidla přečetli správně, a velké týmy - tehdy Ferrari a McLaren, kteří se trochu trápili.
Kdykoliv dochází ke změně pravidel, tak máte spoustu nápadů, které musíte usměrnit a sladit s filozofií auta. Ačkoliv jsme jedním z větších týmů, tak nemáme zdroje na to, abychom zároveň zkoumali všechny cesty. Jde o to, aby cesta, které věříte, byla ta správná - a my všichni doufáme, že máme pravdu. Vždy je šance na to, že existuje cesta či směr, které si někdo jiný vybral a které jsou lepší," vysvětluje Newey.
Změna technických pravidel se mu sice zamlouvá, po chuti mu nejsou ale současné pohonné jednotky: "Je F1 technickou výkladní skříní pro výrobce motorů, jejich vynikajících výkonů, nebo je podívanou, která zahrnuje člověka a stroj?"
"Podle toho, kým jste, máte takový či opačný názor. Já to osobně vidím tak, že by mělo jít o souboj pilotů spojený s kreativitou inženýrů. To znamená, že by nemělo jít čistě o bitvu zdrojů, což se tak trochu stalo po stránce inženýrské.
Je naprosto možné přijít se sadou pravidel, která by odměňovala kreativitu spíše než pouhý počet lidí. Rozpočtový strop je na zavedení velmi složitý, můžete ale přijít s omezením zdrojů, určitě na straně šasi, které táhne aerodynamika."
"Podstatně více, než to děláme, můžete omezit zdroje pro výzkum, možná se zbavit všech aerodynamických tunelů, více omezit CFD simulace. A když omezíte zdroje, pak to nebude mít smysl zaměstnávat tolik inženýrů, protože by to potom kvůli úzkému hrdlu nebylo možné všechno využít," pokračuje technický ředitel Red Bullu.
"Pokud jde o motory, tak mám svůj názorem, o kterém jsem si jistý, že bude velmi kontroverzní. Veškeré ty kecy, které se snaží pár automobilek zdůrazňovat, že to zlepšuje jejich silniční produkty, tak v tom případě by nejpozději do pěti let měly být prokazatelně před svými soupeři v automobilovém sektoru. Nějak očekávám, že tomu tak nebude, což mě vede k tomu, že jde o marketingový žvást," dodává nazlobeně Newey.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.