Pokud se Anglie považovala za kolébku motorsportu, pak se o Francii říkalo, že je matkou rychlosti. Padaly tu první rychlostní rekordy a vůbec první Grand Prix v historii se jela právě ve Francii v roce 1906.
Třebaže se Britové pokoušejí tento údaj zpochybnit a v zástupu za nimi stojí i Američané a Italové, pořád se jako premiérový vítěz Grand Prix bere Maďar Ferenc Szisz, který na okruhu Sarte v Le Mans slavil ve dnech 26. a 27. června 1906 vítězství - jak jinak, než na voze Renault, když jsme ve Francii.
Od vzniku oficiálního šampionátu F1 se Grand Prix střídala hned na několika okruzích. Od Remeše po Rouen-les-Essarts, s jednou účastí na Bugattiho okruhu v Le Mans (1967) až k "malému Nürburgringu" v Clermont-Ferrand, který později nahradil piloty příliš neoblíbený Dijon-Prenois, vychvalovaný Le Castellet a "protekční" okruh v Magny-Cours, o jehož zařazení do kalendáře se postarala politická lobby.
Je proto paradoxní, že jeden z nejlepších a nejbezpečnějších areálů, okruh Paul Ricard v Le Castellet ohledně F1 zahálí a už se sem nejezdí ani na po mnoho let tradiční testy. Zdá se však, že se pomalu pro Francouze, kteří si na domácí Grand Prix mohli naposledy zajít v roce 2008, blýská na lepší časy. Do té doby chyběla Grand Prix Francie v seriálu F1 pouze jednou, v roce 1955.
Prosákly totiž první zprávy, že by Paul Ricard mohl opět přivítat smečku F1 už v roce 2018. Byl by to návrat po deseti letech a do jisté míry kompenzace Grand Prix Německa či Brazílie, které bojují o svou existenci, ale také comeback jedné z klasických tratí. Jak naznačila stanice Europe 1, mělo by jít o spojené úsilí několika místních orgánů, včetně regionů Provence-Alpes-Côtes d'Azur, departmentu Var a města Toulon.
Všechno by se mělo rozhodnout příští týden, na který je naplánována tisková konference, která proběhne v pondělí v prostorách Automobile Club de France v Paříži. Přítomni budou čelní představitelé motorsportu i politického života, namátkou Nicholas Deschaux, šéf FFSA nebo Christian Estrosi, prezident regionální rady PACA. V jednání bude smlouva na pětiletý kontrakt, tedy na období 2018 až 2022.
Pamětníci si určitě vybaví několik závodů pod barvami Trikolóry, které se zapsaly do historie F1. Mezi nejznámější patří Dijon-Prenois v roce 1979 a strhující souboj Gillese Villeneuvea a René Arnouxe, případně trucakce René Arnouxe v roce 1982, kdy odmítl uposlechnout týmové režie a nepustil před sebe Alaina Prosta, což vedlo v týmu Renault k velké roztržce. V paměti bude určitě i postartovní kolize v roce 1989 a efektní salto Mauricio Gugelmina (Le Castellet), případně mnohokrát diskutovaný vztyčený prostředníček Davida Coultharda na Michaela Schumachera (2000), utržená tankovací hadice Christiana Alberse (2007) nebo kolize M. Schumachera se Sennou (1992) - tyhle události se všechny odehrály v Magny-Cours.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.