Pokud se Anglie považovala za kolébku motorsportu, pak se o Francii říkalo, že je matkou rychlosti. Padaly tu první rychlostní rekordy a vůbec první Grand Prix v historii se jela právě ve Francii v roce 1906.
Třebaže se Britové pokoušejí tento údaj zpochybnit a v zástupu za nimi stojí i Američané a Italové, pořád se jako premiérový vítěz Grand Prix bere Maďar Ferenc Szisz, který na okruhu Sarte v Le Mans slavil ve dnech 26. a 27. června 1906 vítězství - jak jinak, než na voze Renault, když jsme ve Francii.
Od vzniku oficiálního šampionátu F1 se Grand Prix střídala hned na několika okruzích. Od Remeše po Rouen-les-Essarts, s jednou účastí na Bugattiho okruhu v Le Mans (1967) až k "malému Nürburgringu" v Clermont-Ferrand, který později nahradil piloty příliš neoblíbený Dijon-Prenois, vychvalovaný Le Castellet a "protekční" okruh v Magny-Cours, o jehož zařazení do kalendáře se postarala politická lobby.
Je proto paradoxní, že jeden z nejlepších a nejbezpečnějších areálů, okruh Paul Ricard v Le Castellet ohledně F1 zahálí a už se sem nejezdí ani na po mnoho let tradiční testy. Zdá se však, že se pomalu pro Francouze, kteří si na domácí Grand Prix mohli naposledy zajít v roce 2008, blýská na lepší časy. Do té doby chyběla Grand Prix Francie v seriálu F1 pouze jednou, v roce 1955.
Prosákly totiž první zprávy, že by Paul Ricard mohl opět přivítat smečku F1 už v roce 2018. Byl by to návrat po deseti letech a do jisté míry kompenzace Grand Prix Německa či Brazílie, které bojují o svou existenci, ale také comeback jedné z klasických tratí. Jak naznačila stanice Europe 1, mělo by jít o spojené úsilí několika místních orgánů, včetně regionů Provence-Alpes-Côtes d'Azur, departmentu Var a města Toulon.
Všechno by se mělo rozhodnout příští týden, na který je naplánována tisková konference, která proběhne v pondělí v prostorách Automobile Club de France v Paříži. Přítomni budou čelní představitelé motorsportu i politického života, namátkou Nicholas Deschaux, šéf FFSA nebo Christian Estrosi, prezident regionální rady PACA. V jednání bude smlouva na pětiletý kontrakt, tedy na období 2018 až 2022.
Pamětníci si určitě vybaví několik závodů pod barvami Trikolóry, které se zapsaly do historie F1. Mezi nejznámější patří Dijon-Prenois v roce 1979 a strhující souboj Gillese Villeneuvea a René Arnouxe, případně trucakce René Arnouxe v roce 1982, kdy odmítl uposlechnout týmové režie a nepustil před sebe Alaina Prosta, což vedlo v týmu Renault k velké roztržce. V paměti bude určitě i postartovní kolize v roce 1989 a efektní salto Mauricio Gugelmina (Le Castellet), případně mnohokrát diskutovaný vztyčený prostředníček Davida Coultharda na Michaela Schumachera (2000), utržená tankovací hadice Christiana Alberse (2007) nebo kolize M. Schumachera se Sennou (1992) - tyhle události se všechny odehrály v Magny-Cours.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.