Mistr světa 2009 už to má lidově řečeno "za pár", ale to neznamená, že by se nezamýšlel nad tím, jak přiblížit Formuli 1 dalším fanouškům, především těm mladším. To je podle něj cesta, kterou by se mělo toto motoristické odvětví ubírat.
Skalní fanoušci F1 asi jeho názory zrovna nepodpoří, ale služebně nejstarší pilot ve startovním poli se domnívá, že jednou z myšlenek, které by měly být zváženy, je udělat závody kratší, aby byla se těšily divácké pozornosti. Do jisté míry tomu napovídá i fakt, že během historie F1 se závody stále zkracují. Na současnou podobu se de facto dostaly v roce 1974, kdy už nesměly přesáhnout délku 200 mil (320 km). Většina závodů, s výjimkou tradičního Monaka, nyní lehce přesahuje vzdálenost 300 km.
"Vždy budou existovat věrní příznivci F1, kteří ji sledují deset či dvacet let a budou se dívat na celou Grand Prix, ale je třeba se zaměřit na ty, co přijdou po nich, na mladší fanoušky. A je dost obtížné je nalákat na něco, co trvá hodinu a půl. Lidé nedovedou dlouho udržet pozornost. Jsme jako děti, neumíme si sednout a dělat déle jednu věc. Musíme vstát a dělat něco jiného. Neumím sedět u televize a hodinu a půl koukat na film, musím být aktivní. Je to složité, protože F1 je pořád F1 a je škoda, aby se měnila. Ale musíme jít s dobou, pokud má být relevantní," domnívá se Button.
Šestatřicetiletý rodák z Frome podotýká, že dokáže ocenit zajímavý závod, i když je bez dramatických momentů, ale také chápe, že někdy jsou závody Grand Prix považovány za nudné.
"Já osobně se dívám na závody a považuji je za vzrušující. Jiní lidé ale řeknou »dobře, dojde k několikerému předjetí, ale během hodiny a půl zažijeme tak 10 minut skutečné akce. A takový časový úsek za půldruhé hodiny většině lidí nestačí, to je pochopitelné. Na vzestupu jsou krátké závody, zkracování sportu jako takového. Lidem se například líbí sprint v sedmiboji, je to krátký výbuch energie. Já osobně se nikdy nedívám na celou etapu při Tour de France, ale podívám se na posledních deset minut. F1 potřebuje přilákat mladší publikum, ale jak to udělat může být hodně obtížné," dodává Button.
Podobné tendence existují i v jiných sportech, například tenisu, kde jsou pětihodinové zápasy považovány za příliš dlouhé. Podobný problém se už v F1 řešil před mnoha lety a byl to tehdy dnes už zesnulý Clay Regazzoni, který označil délku závodu kolem hodiny a půl za ideální. "Pilot musí mít možnost se dostat do závodu, v případě chyby mít šanci na její korekci a třeba ho udělat zajímavým doháněním ztráty. Pokud chce někdo krátké závody, může se dívat na dragstery nebo motocyklové sprinty," komentoval situaci švýcarský pilot a vicemistr světa 1974.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.