O titulu mistra světa v letošním roce zcela určitě nerozhodl jediný start v Japonsku, kde se Hamilton propadl startovním polem a mohl být rád, že se někdo do jeho pomalu se odlepujícího vozu netrefil. Mercedes hodlá možná opakování takové situace eliminovat.
Hamilton klesl z druhého místa na startu na osmé pořadí v první zatáčce. Své úsilí zakončil třetím místem, což pro něj v této situaci je méně, než může potřebovat. Mercedes nyní přichází s inovací v oblasti, o níž mnozí možná zapochybují, ale i z maličkostí se skládá finální úspěch.
Šéf týmu Toto Wolff se už dříve obrátil na mateřskou společnost Daimler a výsledkem spolupráce je i činnost zaměřená na změnu vnitřní struktury rukavic obou pilotů. Maličkost, která ale může mít velký dopad.
"Spojka, kterou mají k dispozici, není perfektní. Je těžké s ní manipulovat správným způsobem. Oba jezdci se s ní občas perou, takže jsme zašli tak daleko, že jsme změnili způsob provedení rukavic, přesněji jejich šití, aby se jim to ulehčilo. Je to jenom jeden aspekt, jak ji popustit, zda se vám podaří udržet otáčky, což je docela složité. Pak tu je náhodný faktor, zda se vše povede jak má, prostě to se spojkou není vždy jednoduché. Máme poměrně složitý systém, možná i víc než odstatní, ale také jsme mnohem více v centru pozornosti, když se něco nepovede. Když porovnáme reálné chování spojky a její výkonnost, první oblast vychází lépe, neboť jsme stále vpředu," vysvětluje Wolff a dodává, že se zabývají pouze daty týkajících se vlastních vozů, nikoli od zákaznických týmů jako Force India.
Na přetřes ještě přišla otázka startu v Suzuce, kde vzal Hamilton na sebe vinu za nepovedený start, který byl podle jeho názoru klíčovým faktorem, proč neporazil Rosberga. Wolff však nepodceňuje ani zmíněnou otázku vlhčí stopy na straně dráhy, odkud Hamilton startoval.
"Nás první dojem byl, že správně neproběhlo uvolnění spojky, ale to je zjednodušený náhled. Je to značně komplikovaný mechanismus, který dnes dobře nefungoval. Vlhká stopa je samozřejmě problémem pro každého, kdo byl na pravé straně trati. Stačí si všimnou Daniela Ricciarda, který startoval za Hamiltonem a také neměl dobrý start a přišel o pozici. Jezdci z míst 1, 3, a 5 byli během prvních několika zatáček vpředu. Byl to problém a pro ostatní smůla, To, že okruh přes noc nestačil vyschnout, je bizarní," komentoval situaci Wolff.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.