Pro mnohé bylo pozávodní jednání Mercedesu v Suzuce poněkud chaotické. Krátce po 18. hodině místního času podal tým protest proto chování Verstappena v předposledním kole, krátce nato jej opět stáhl. Oč tedy šlo a jak se Stříbrné šípy dívají na Holanďanův manévr?
Šéf týmu Toto Wolff ještě předtím, než byl protest podán, prohlásil, že se způsobem, jakým se Verstappen v šikaně Casio Triangle choval, nemá zásadní problém. Podle něj však je důležité, aby měli piloti jasno v tom, co mohou a co nesmějí udělat.
Poté, co Verstappen při útoku Hamiltona v předposledním kole změnil směr při brzdném manévru (Hamilton jel po venkovní stopě zatáčky a musel použít únikovou komunikaci) si Brit stěžoval na Holanďanův manévr do rádia. Tým sice podal protest, ale ten byl vzápětí stažen, když FIA rozhodla, že by definitivní rozhodnutí bylo odsunuto až do následné Grand Prix USA.
"Jsem neobjektivní, pochopitelně, možná budete mou reakcí překvapeni. Ale mám rád tvrdý boj o pozice, je to osvěžující. Verstappen se bránil velmi tvrdě, pravidla říkají něco jiného. Podle nich se během brzdného manévru nesmí měnit směr, ale nikdo za podobný případ až do této chvíle nebyl penalizován. Je třeba vědět, co je dovoleno a co ne. Z mého pohledu je tvrdé závodění v pořádku," vysvětluje Wolff.
Podobně i Verstappenův šéf Christian Horner podporuje to, co jeho svěřenec na trati předvádí, což je pochopitelné.
"Vedoucí vůz si obvykle zvolí závodní stopu na vnitřní straně. Mám za to, že byl hodně tvrdý, ale byl to férový manévr, neviděl jsem v něm žádný problém. Myslím, že pro závodění jako takové byl duel mezi těmito dvěma piloty dobrý a jak se zdálo, ani Lewis neměl s touto situací po závodě žádný problém, dokonce Maxe ocenil," podotýká Horner.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.