Během závodu jsme několikrát slyšeli poznámky týkající se pilotů pohybujících se o kolo zpět. Výzvy jako "blue flag, c'moon!" a podobné létaly éterem hodně často, nejaktivnější byl asi Sebastian Vettel. Po závodě ale své rozhořčení hodně zmírnil. Nebo spíš změnil.
Problém modrých vlajek je dlouhodobá záležitost a z historie známe případy, kdy byli vyhlášení "experti", kteří ped sebe odmítli pustit kohokoliv. Někdy z toho byly i nepříjemné kolize, asi nejvíc se bude vzpomínat na karambol mezi Juan Pablo Montoyou a Josem Verstappenem v Brazílii 2001. Což není zdaleka jediný případ, ostatně od dob japonského kamikadze Toranosuke Takagiho se začal používat termín "mobilní šikana".
Sebastian Vettel se při japonské Grand Prix rozčiloval asi nejvíc, nebo si ho režie přenosu vybírala nejčastěji, rozhodně ale nebyl jediný. Po závodě se ale představil ve zcela jiném světle a dokonce měl pro "okolky" slova pochpení.
"Je to frustrující pocit - dnes jsem ho měl pokaždé, když jsem dojel nějaké auto před sebou. Ti piloti nemohli v tom provozu udělat nic lepšího. Opravdu. V Suzuce je spousta po sobě jdoucích zatáček a pokud se nacházíte v oné části trati, nemůžete čekat, že vám auto vpředu uhne. Ztrácí se tím spousta času, to na rovinkách - to je docela jiný příběh. Myslím, že dnes štěstí nestálo na naší straně, ale obecně není jednoduché předjet vůz o kolo zpět, najít si dobré místo," vysvětlil své jednání Vettel.
Německý pilot si rozhodně nemyslí, že by jeho umístění mimo stupně vítězů zapříčinily vozy o kolo zpět, i když po jeho výjezdu z boxů na žlutých pneumatikách dvě kola stíhal Hamiltona a jeho záměrem bylo dostat se před něj. Pak se ale mezi ně dostal jeden z opozdilců a bylo po nadějích.
"Koneckonců, opotřebení našich pneumatik bylo příliš velké a odstup deseti respektive čtrnácti vteřin na stupně vítězů o situaci rozhodl," dodal Vettel.
Podobný problém jako Vettel měl i jeho týmový kolega Kimi Räikkönen, který se také do radiokomunikace nepříliš lichotivě vyjádřil o zpozdilých soupeřích. "Někteří piloti bez problémů zpomalí a nechají vás projet. Rozumím tomu, že někteří bojují o své pozice, ale není nic složitého někoho nechat projet. Je zřejmé, že je to bude stát nějaký čas, ale jsou o kolo zpět a to je součást závodění. Na trati jako je tato může mít taková záležitost mnohem větší vliv když za nimi zůstanete v závěsu. Je to dost šílené. Musíme za nimi kolikrát objet celé kolo. Výsledek mohl být lepší, ale nedomnívám se, že právě tohle by náš závod změnilo. Problém byl spíš v tom, odkud jsme startovali," podal své vysvětlení Räikkönen.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.