Ve Formuli 1 strávil 12 sezón, sváděl souboje se současnou špičkou, nyní hájí barvy Porsche v šampionátu WEC. Australan, který se světu vyzpovídal prostřednictvím knihy Aussie Grit: My Formula One Journey, se rád dělí o své názory s příznivci motoristického sportu.
Mark Alan Webber absolvoval 215 Grand Prix na monopostech Minardi, Jaguar, Williams a Red Bull. Jackie Stewart o něm v jeho časech u Williamsu utrousil, že nejspíš nikdy nenajde způsob, jak vyhrávat závody - Markovi se to povedlo devětkrát a k těmto vavřínům přidal dalších 31 pódiových umístění. Na konci sezóny 2013 dal F1 vale a pustil se do další části své kariéry. Má právo srovnávat a také tak činí.
"Jako pilot chcete vždycky vyhrát. Tento instinkt je stejný, ať jsem závodil ve Formuli 1 nebo když jsem usedal do sedadla motokáry. Jsem nesmírně šťastný, že jsem závodil v F1 a nyní mohu jezdit WEC. Každá z těchto sérií je něčím výjimečná a obě představují zvláštní soubor výzev. Pokud bych měl najít ten hlavní rozdíl, pak WEC je mnohem týmovější.
Ve WEC sdílíte svůj vůz s ostaními členy týmu, působí to tak trochu jako tenisový Davisův pohár. Mezi piloty panuje přátelství, je skutečně nutné spolupracovat, aby se z auta dostalo co nejvíc, což není případ F1. Ačkoliv tam spolupracujete se spoustou inženýrů, máte plno zdrojů, je velmi individuální.
Dalším rozdílem je provoz na trati. V F1 zdaleka není tak hustý. Ve WEC je spousta různých kategorií v rámci jednoho závodu, takže je třeba se popasovat s velkým množstvím vozů. Vzhledem k tomu, že máme nejrychlejší auto, musíme zdolat piloty na vozech kategorie GT a také některé amatérské jezdce, což ve Formuli 1 nevidíte, v tom je obrovský rozdíl.
Pak tu je také určitý kulturní rozdíl. Mám dojem, že WEC jsou provázeny mnohem větší tradicí. V kontrastu s F1 jsou sportovní vozy trvalejší, F1 je výbušná a také často rychle končí. Start stojících vozů je zajímavý na pohled a je velkolepé ho sledovat, jsou tam časté bitvy jeden proti jednomu, zatímco sportovní vůz je určitým umocněním soupeření člověka proti stroji, proti samotné povaze vytrvalostního závodu.
Co se týče dění v paddocku, je ve Formuli 1 intezivnější, zvláště pokud se vyhrává nebo bojuje o vítězství. Je třeba být pořád na vrcholu, jede se nějakých dvacet závodů, takže nezbývá moc času. Ve WEC jsou souboje také intenzivní, ale závodíte proti různým pilotům, když třeba Audi nebo Toyota zvolí pro daný úsek jiného člena posádky. Takže víme, že to nemusí být tvrdé souboje, kolo na kolo, protože o vzrušení se nakonec postará sám závod. Z pohledu pilota, myslím pilota LPM1, mohu říci, že tu panuje obrovské množství respektu. Pravděpodobně proto, že tu hrozí mnohem větší nebezpečí než ve F1, zvláště v Le Mans. Piloti v kategorii LPM1 si toho jsou vědomi, dobře vědí, jaké následky lze v těchto rychlostech čekat. Nelze říci, že by v F1 respekt mezi piloty nebyl, zvláště mezi těmi, kteří proti sobě závodí delsí dobu, ale může tu dojít k selhání, nakonec jsme viděli nehody, kdy došlo k podcenění vlastních schopností.
Co se týče vztahů, tak nyní hovořím s ostatními piloty mnohem více než za celou svou kariéru v F1. Tam stačí, když se vidíme na briefingu nebo na předváděčce před závodem, což dělá za celý víkend nějakých dvacet minut. Ve WEC se vídáme mnohem více. V Austinu jsme například posnídali s lidmi od Toyoty, což by se v F1 nikdy stát nemohlo. Atmosféra je tu mnohem otevřenější. Neříkám, že je lepší nebo horší, je zkrátka jiná.
Pak tu jsou fanoušci. Řekl bych, že ve WEC jsou takoví drsnější, tedy co se podpory týče. Pokud jdete na Le Mans, kde strávíte plus mínus 30 hodin, tak to už chce pořádnou výdrž, to mi věřte. Jasně, závod sám trvá 24 hodin, ale musíte tam brzy přijet, zůstanete i nějakou dobu po něm, je třeba s sebou vzít jídlo a věci na táboření. Hodně se to tedy liší od klasického závodu F1. Pochopitelně existují zarytí příznivci, v obou kategoriích. Jedni jsou uzavřeni ve světě F1 a bezezbytku ho milují. To samé platí i pro WEC. Řekl bych, že ve vytrvalostních závodech je přístup bližší. Fanoušci se mohou dostat blízko k nám a doslova s námi trávit čas, což je skvělé. Můžeme jim dávat autogramy a fotit se s nimi. To v F1 nevidíte.
Se svou současnou kariérou jsem spokojen - jsem rád, kde ji momentálně trávím. S působením v F1 to bylo podobné. Proto mám k oběma oblastem opravdu hluboký respekt."
George Russell stojí před klíčovým momentem své kariéry, protože jeho smlouva s Mercedesem vyprší už na konci této sezony. Zatímco britský závodník řeší svou budoucnost, Mercedes intenzivně usiluje o podpis Maxe Verstappena, což přidává do celého příběhu ještě větší napětí a nejistotu ohledně dalšího složení týmu.
Lance Stroll ostře kritizoval nová pravidla, která vstoupí v platnost ve Formuli 1 v příští sezoně. Podle něj mohou změny přinést více problémů než užitku.
Lewis Hamilton věří, že tentokrát prolomí své nestálé výsledky na Velké ceně Belgie. Mezitím Ferrari chystá významné technické vylepšení, které by mohlo výrazně ovlivnit boj o čelní příčky.
Jenson Button ocenil Maxe Verstappena za to, jak dokáže dostat maximum z náročného vozu RB21. Podle něj je to důkaz výjimečného jezdeckého talentu, který Verstappena odlišuje od ostatních.
Pokud Max Verstappen přestoupí k Mercedesu, Carlos Sainz by mohl zamířit do Red Bullu. Na jeho místo ve Williamsu by pak přišel Kimi Antonelli.
Adrian Newey potvrdil, že se naplno ponořil do vývoje klíčových konstrukčních částí monopostu Aston Martin pro revoluční sezonu 2026. Legendární konstruktér se v těchto týdnech soustředí na architekturu vozu, která položí základy budoucí konkurenceschopnosti stáje v nové éře Formule 1.
Max Verstappen se těší na spolupráci s Laurentem Mekiesem, který od Velké ceny Belgie převezme roli nového šéfa týmu Red Bull. Verstappen věří, že Mekies přinese týmu novou energii a pomůže mu dosáhnout dalších úspěchů.
Dodavatel pneumatik testuje nový „mezistupeň“ mezi střední a tvrdou směsí, aby zkomplikoval strategické volby týmů. Nevyzpytatelné počasí ale může tento plán výrazně narušit.
Italský veterán F1 Riccardo Patrese rozvířil vody paddocku překvapivým prohlášením na adresu svého někdejšího šéfa z týmu Benetton. Jeho slova naznačují, že zákulisí tehdejších událostí možná nebylo tak průhledné, jak se dosud zdálo.
Ferrari otestovalo nové zadní zavěšení na SF-25 během natáčecího dne v Mugellu, kde za volant usedli Hamilton a Leclerc. Oba však po jízdách uvedli, že v chování vozu nezaznamenali výraznou změnu.
Jacques Villeneuve zpochybnil budoucnost Yukii Tsunody v Red Bullu po slabém začátku sezóny 2025. Podle něj Tsunodovy dosavadní výkony neodpovídají vysokým očekáváním týmu.
Charles Leclerc přiznal, že příchod Lewise Hamiltona do Ferrari mu otevřel nové obzory. Podle něj přinesl Hamilton do týmu jiný pohled na práci a závodění, který ho inspiruje.