Nelze říci, že by knih o F1 nebylo málo, jen to nesmí být stále se opakující profily dvacítky stejných pilotů. Takovou určitě nebude chystaný počin muže, který se v F1 pohyboval dost dlouho na to, aby o ní mohl podat zasvěcenou výpověď.
Nepůjde ale o klasické vzpomínání nebo popisování některých událostí. Ross Brawn vedl s někdejším výkonným ředitelem týmu Williams Adamem Parrem knižní dialog, ve kterém analyzovali strategické přístupy a jejich podobnost mezi Williamsem a dalšími týmy F1, stejně jako různé závodní rozhodnutí a poučení z rozličných oblastí řízení F1 ve srovnání s hostorickými válečnými strategiemi. Kniha ponese název Total Competition: Lessons in Strategy from Formula One (lze přeložit jako Totální boj: lekce ze strategie v F1).
Celá idea vzešla od Parra, který kvůli doktorátu na University College v Londýně tým Williams opustil. Na svém kontě už má publikaci The Art of War: Five years in Formula One (Umění války: Pět let v F1), která byla zpracována ve stylu grafického románu.
"Oslovil jsem Rosse s touto myšlenkou, protože jsem byl ve stejné době v F1 a on na mě svou činností nesmírně zapůsobil. Když jsem na konci roku 2006 nastupoval k Williamsu, měl zrovna roční pauzu. Když se pak po roce objevil u Hondy, hodně jsem se od něj naučil. Pak jsem sledoval s netajeným obdivem jeho metodický postup přes roky 2008 a 2009, kdy se mu podařilo zvrátit nevyhnutelnou katastrofu týmu do mimořádného úspěchu. Všiml jsem si, že Ross pracoval na bázi strategického instinktu. Po mém odchodu z F1 jsme stále byli v kontaktu, když jsem dokončil svůj doktorát, napadlo mě, že by bylo zábavné napsat s ním knihu o tom, jak jsme pracovali v F1. Otestovat metodiku teorie a praxe s ohledem na strategii, kterou jsem studoval," vysvětluje svůj záměr Parr.
"Adam za mnou přišel a řekl, že chování vojenských stratégů a jejich filozofie je svým přístupem hodně podobná F1. Musím připustit, že jsem hodně z nich napodoboval, ale nikoli vědomě. Nikdy jsem se vojenskou strategií nezabýval, takže jsem o válečném umění a podobných věcech neměl ponětí. Zasvětil mě a došli jsme k několika zajímavým analogiím mezi učením čínských mudrců a vojenských stratégů, stejně jako v případě Římanů. Také jsme prozkoumali sovětský přístup po první světové válce nazvaný "operační umění", které se zdál být zvláště důležitý," vybavuje si základ práce Brawn.
Bývalý šéf týmu Brawn GP, ve kterém Jenson Button v roce 2009 dosáhl titulu mistra světa, zastává existenci jasného porovnání válečných strategií a sportu: "Budování armády a její úspěch ve válečných operacích je mnohostranná rovnice, která zahrnuje politiku, finance, morálku stejně jako aspekty týkající se technických možností - z tolika věcí se skládá. Když se podíváme na F1, dojdeme k názoru, že je to vlastně totéž. Uspět v F1 vyžaduje, abyste byli strategicky na výši. O tom jsme s Parrem diskutovali. Doufáme, že tato debata zapůsobí nejen na fanoušky F1, ale také na lidi v jiných oblastech života, kteří museli řešit složité problémy s omezenými zdroji a případně v konkurenčním prostředí," dodává Brawn.
Publikace se na pultech knihkupectví objeví v listopadu tohoto roku, postará se o to vydavatelství Simon & Schuster.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.