Grand Prix Francie byla vždy základním pilířem F1, protože pokud se o Británii hovoří jako o kolébce motorsportu, Francie byla považována - v přeneseném slova smyslu - za jeho kojnou. Jenže země výtečných vín a šansonů už je téměř deset let bez Grand Prix.
Pamětníci určitě neomylně vypálí následující údaj - historicky první Grand Prix v dějinách motorsportu se jela právě ve Francii. Byla pochopitelně na hony vzdálená současné podobě, startovalo 32 vozů, startovaly handicapovým způsobem a byla rozdělena do dvou dnů. Dvě šestikolové jízdy na veřejných komunikacích východně od městečka Sarthe byly značně vyčerpávající, vždyť jedno kolo měřilo 103,17 km. Dvoudenní maraton vyhrál Maďar Ferenc Szisz na Renaultu AK, který oněch 1238 km absolvoval za dvanáct hodin a necelou čtvrthodinku k tomu.
Grand Prix Francie pochopitelně nemohla chybět v oficiálním mistrovství světa F1 a během svých 58 ročníků putovala po sedmi okruzích. Nejčastěji to bylo v Magny-Cours, pak následoval oblíbený a supermoderní okruh v Le Castellet. Do výčtu chybí ještě Remeš, Rouen, Dijon-Prenois, Clermont-Ferrand a také - Le Mans.
Aby ale bylo jasno - nejde o onen klasický "velký" Circuit de la Sarthe, nýbrž permanentní trať Bugatti Circuit dlouhá 4,422 km, která zatáčkami Dunlop Chicane a Dunlop Curve kopíruje třináctikilometrovou variantu pro vytrvalostní závod (něco podobného, jako v případě Indianapolisu). Právě tady by se mohla jet v budoucnu znovu Grand Prix Francie, ovšem není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Prezident ACO (Automobile Club de l'Ouest) Pierre Fillon sice formálně oslovil FIA ohledně možného pořádání závodu na Bugatti Circuit, ale sám připouští, že by se jednalo o nevýdělečný podnik.
"Vůbec nic by nám to nepřineslo. Potřebovali bychom investovat 17 nebo 18 milionů eur a tuto částku bychom museli získat ze vstupného. V nejlepším případě bychom zůstali na nule," uvedl pro Le Maine Libre Fillon. Na Bugatti Circuit se pořádají mimo nižší závodní kategorie závody MotoGP, Formule 1 se tu jela pouze jedinkrát, v roce 1967. Dominovala stáj Brabham, když zvítězil její šéf Jack Brabham před Denny Hulmem.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.