O tom, že piloti (včetně bývalých) mají rychlost v krvi není třeba pochybovat. Jsou známy jejich prohřešky zejména ohledně překračování rychlosti a počet takových hříšníků není zrovna malý. Jako poslední uvízl v tenatech policie expilot David Coulthard.
Mnozí z vás si ještě vzpomenou na americký film Tajný závod, ve kterém sváděli specifický souboj Michael Sarrazin, Norman Burton, Raul Julia či Gary Busey. Originální název byl Gumball Rally a jeho podoby se provozují po celém světě. Tak tomu bylo i letos a stejně jako ve snímku Charlese Baila policie číhala na ty, kteří se provinili proti pravidlům silničního provozu.
Při letošním ročníku Gumball 3000, který je realizován po evropských komunikacích z Dublinu do Bukurešti, se francouzské policii povedl velice specifický úlovek. Ve středu kolem půl šesté podvečer byl na dálnici mezi ostatními zajištěn i pětačtyřicetiletý Skot David Coulthard, který si to ve svém voze svištěl rychlostí 178 km/h, čímž o 48 km/h překročil povolený limit. "Měli jsme v tom úseku nastavené kamery a během tří hodin jsme zaznamenali 46 porušení rychlostního limitu. Někteří řidiči se přiblížili hranici 200 km/h. Mezi zadrženými bylo i 15 řidičů závodu Gumball 3000, se kterými jsme provedli důrazný pohovor. Uvedené rychlosti jsou extrémně nebezpečné, zvláště pro nízké závodní vozy, protože mohou být snadno přehlédnuty řidiči kamionů," uvedl policejní zdroj.
David Coulthard měl ve své podstatě štěstí, protože kdyby ještě trochu přidal, přišel by ještě o řidičský průkaz (180 km/h). Takhle to někdejšího pilota Williamsu, McLarenu a Red Bullu přišlo jen na 105 liber pokuty, kterou okamžitě na místě zaplatil.
Gumball 3000 je závod, jehož číslovka koresponduje se vzdáleností v mílích, kterou jeho účastníci musí absolvovat. Jezdí se od roku 1999 a často je v médiích i na policejní úrovni kritizován jako krajně nebezpečný a lhostejný k pravidlům silničního provozu. Často jsou jeho účastníci zastavováni pro porušení rychlosti. V roce 2007 přišli v Makedonii o život dva důchodci, které smetl řidič Porsche, účastník závodu.
David Coulthard, v současné době žijící v Monacu s belgickou televizní novinářkou Karen Minier, bývá často tváří různých bezpečnostních kampaní v silničním provozu. V současnosti pracuje jako komentátor pro televizní stanici Channel 4.
Prohřešky pilotů nejsou ničím novým. Clay Regazzoni svého času vzpomínal, že na pokutách ve Švýcarsku v souhrnu prodělal minimálně jednu roční gáži. O řidičský průkaz přišli v roce 1979 Jacques Laffite a Didier Pironi, kterým policie v Nevers na úseku s předepsanou šedesátkou naměřila 124 km/h.O 21 let později musel do peněženky pro 500 liber sáhnout Jenson Button, když v květnu u Montpellier jeho BMW uhánělo téměř 232 km/h rychlostí. V prosinci 2007 rovněž přišel na jeden měsíc o "papíry" Lewis Hamilton, když u Lyonu jeho Mercedes CLK frčel rychlostí 196 km/h.
Jsou to tedy piráti silnic? Možná by v této souvislosti stál za připomenutí výrok, který kdysi pronesl Luca di Montezemolo. "Když jedete s těmito piloty v civilním voze, máte dojem, že ručička tachometru ukazuje špatně. Jednou rychle, to ano, ale tak, aby měli vůz vždy pod kontrolou. Jel jsem takhle s mnoha z nich a musím říci, že pilot F1 jedoucí 150 km/h je většinou pro své okolí daleko menším nebezpečím než obyčejný řidič, jedoucí šedesátkou."
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.