Po premiéře v pátečním tréninku v Soči bude ochrana kokpit Red Bullu otestována rovněž v rámci španělské a monacké Grand Prix. Daniel Ricciardo označil první zkušenost ohledně viditelnosti a možného úniku z kokpitu jako pozitivní.
Zda se toto řešení vůbec v F1 objeví by se mělo rozhodnout do 1. července tohoto roku. Potvrdil to závodní ředitel FIA Charlie Whiting s tím, že vrcholný orgán je použití aeroscreenu nebo Halo konceptu vstřícný, ale do zmíněného data se uvidí, zda se jedno či druhé řešení objeví v sezóně 2017.
"Už minulý týden jsme deklarovali termín 1. červenec a bylo by nerozumné, kdybychom do té doby neměli jasno. Ke zmíněnému datu se váží fixní konstrukce šasi, přičemž ochrana kokpitu je jen jejich malou částí - nebude mít vliv na záležitosti jako objem paliva a podobné oblasti, ale pořád jde o součást komplexního designu," vysvětlil v dějišti ruské Grand Prix Whiting.
Vylepšení aeroscreenuWhiting rovněž vysvětlil, že avizované testy ve Španělsku a Monacu mají za cíl prověřit chování štítu z hlediska oslnění, reakce na déšt a další potenciální kapaliny.
"Red Bull provede další zkoušky opět ve volném tréninku ve zmíněných dvou podnicích Grand Prix. Tentokrát doufáme, že získáme víc informací díky zvláštnímu přípravku proti oslnění na vnitřní straně aeroscreenu - chápeme, že to může být obtížné, zvláště když máte kolem trati vysoké stromy, budovy, slunce nízko na obloze a podobné přírodní útvary, které se pravděpodobně objeví v Monacu nebo na Monze. Další vrstva zvlášního povrchu bude i zvenku, která by měla zabránit ulpívání deště," vysvětlil Whiting.
Nebezpečí nárazu do hlavyJednou ze základních a největších překážek, které je při prověřování ochrany kokpitu provést, je ubezpečení, že horní část obou řešení je v případě nárazu situovaná od hlavy pilota dostatečně daleko.
"Existuje termín »volný objem hlavy«. Jde o prostor, který musí být kolem hlavy pilota, aniž by tato přišla do kontaktu s čímkoli. V současné době je tento prostor poměrně velký a způsobuje jisté potíže, takže provádíme zkoušky si figurínou, abychom přesněji vymezili potřebný prostor, který bude k dispozici bez jakékoli možnosti kontaktu přilby pilota s jinou částí monopostu. V této fázi je to celkem obtížný proces, který bude mít největší význam. Budeme muset počkat a uvidíme, co v této záležitostí podniknout," pokračuje ve výčtu zkoušek Whiting.
Rozhodnutí bude na týmechI když FIA může ze své pozice ochranu kokpitu pro rok 2017 nařídit z bezpečnostních důvodů, Whiting se domnívá, že spíš půjde o názorovou záležitost jednotlivých týmů, které o dalším využití rozhodnout. Pro schválení nového komponentu pro příští rok totiž musí proběhnout jednomyslné hlasování.
"Pokud by obě řešení měla stejnou bezpečnostní úroveň, pak bude na Komisi F1, aby rozhodla, která varianta projde," dodává Whiting. Na otázku potenciálního rizika patové situace, protože je zřejmé, že Mercedes a Ferrari s ohledem na dřívější zkoušky budou prosazovat Halo koncept a Red Bull pochopitelně Aeroscreen Whiting uvedl, že to bude záležitost samostatné diskuse.
"Všichni jsou si vědomi, že chceme v této oblasti pokračovat. Věřím, že žádný tým nebude nic namítat, když jde o otázku bezpečnosti. Proto neočekáváme, že se budeme na tento fakt muset odvolávat," na závěr uvedl Whiting.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.