Už to bylo v médiích zmíněno vícekrát - zástupci Renaultu nechtějí hledat výmluvy pro špatný začátek sezóny, proto dali zelenou pro agresivnější podobu vývoje vozu v letošním ročníku.
Po převzetí týmu Lotus byly mírněny přespříliš optimistické výhledy, ale že tým nezíská doposud ani bod asi čekal jen málokdo. První tři závody přinesly kombinaci incidentů, malou rychlost a problémy se spolehlivostí. Ačkoliv tým predikoval, že jeho hlavním cílem je vytvořit plně konkurenceschopný vůz pro sezónu 2017, nehodlá vedení hodit letošní rok za hlavu.
"Mluvili jsme o situaci interně a rozhodli se, že rok 2016 neodepíšeme. Stále se musíme věnovat přípravám na příští sezónu, protože pro tým naší velikosti představuje velkou výzvu. Nejsme typ organizace, která může rovnoměrně rozdělit prostředky na dva vozy a do dvou projektů, aniž by tím jeden trpěl. Je třeba zachovat realistický přístup. Ale z motivačního úhlu, z pohledu PR a vzhledem k loajalitě Renaultu a současných sponzorů jsme se rozhodli otestovat naší schopnost dosáhnout pokroku a lépe sami sebe pochopit, proto zvolíme pro další závody agresivnější přístup oproti tomu, jak nás někteří lidé hodnotili. Rádi bychom, aby nás posuzovali podle toho, co děláme letos," popsal situaci generální ředitel Renaultu Cyril Abiteboul.
Opakuji, žádné výmluvyNa problémech Renaultu se pochopitelně projevily i další aspekty, mezi těmi nejdůležitějšími je pozdní převzetí týmu Lotus, ale Abiteboul už dříve rázně prohlásil, že se francouzská automobilka nehodlá na nic vymlouvat.
"Je to do jisté míry bolestivá situace. Hledáme svou základní čáru a bohužel zcela přesně nevíme, kde se nachází. Také jsme dosud nezažili zcela bezproblémový závodní víkend. Je to neuspokojivé a není nic, co by mohlo tuto situaci omluvit," hodnotí tři závody Abiteboul.
"Dobře, udělali jsme pozdní rozhodnutí, OK, náš čas pro vývoj při zimní přestávce byl omezený, ale z mého pohledu nelze nijak omluvit problémy se spolehlivostí, které jsme minimálně ve dvou případech měli. Zrovna tak nelze ospravedlnit nedostatek vývoje, protože k tomu nejsou důvody, nechybí peníze. Nabízíme lidem dlouhodobou stabilitu, takže se skutečně není na co vymlouvat," pokračuje v důsledné kritice Abiteboul.
Problém je i v EnstoneGenerální ředitel Renaultu také podotkl, že zařízení a infrastruktura základny v Enstone není na takovém standardu, jak předpokládali, proto i sem bude potřeba napřít pozornost a investice do zlepšení.
"Nikdy nejste spokojeni s tím, co máte k dispozici, jako manažerský tým se snažíme analyzovat, zda to, co jsme dostali, je na přijatelné úrovni nebo ne. Třeba oblast pohonné jednotky, když jsem po roce a půl svého působení u Caterhamu navštívil motorářské oddělení, vůbec jsem netušil, co jsme dělali a co nefunguje. Takže nějakou dobu potvrá, než pochopíme strukturu, lidi a důvody problémů s dodávkami. Potřebujeme čas na analýzu a udělat rozhodnutí. Ekvivalentní práce bude třeba udělat i v oblasti šasi, také bude třeba se přesvědčit, zda to, co za daných okolností děláme, je normální nebo nedostačující. Pak bude třeba provést nutné úpravy v oblasti provozu," končí své zamyšlení Abiteboul.
Po třech odjetých Velkých cenách se Liam Lawson podle svých slov i názoru svého francouzského týmového kolegy konečně dostal do tempa v barvách Racing Bulls. Novozélanďan tak potvrzuje, že se po návratu do seriálu F1 rychle adaptoval a je připraven bojovat o lepší výsledky.
Ferrari nasadí před VC Španělska nové přední křídlo, které má zvýšit výkon a splnit přísnější pravidla FIA. Charles Leclerc přiznává, že tým zaostává, ale věří, že Barcelona může být klíčovým bodem sezóny, přičemž varuje, že náskok konkurence může být příliš velký, pokud vylepšení nefunguje.
Řetězec veganských hamburgerů Neat Burger, do kterého investovali Lewis Hamilton a Leonardo DiCaprio, končí svou činnost. Důvodem jsou vysoké finanční ztráty a zánik až 150 pracovních míst.
Šéf Ferrari Fred Vasseur se po nepovedeném víkendu v Saúdské Arábii postavil za Lewise Hamiltona. V emotivním vystoupení dal jasně najevo, že i přes pomalejší rozjezd sezony má v sedminásobném šampionovi naprostou důvěru.
Oscar Piastri ve své třetí sezoně již vede šampionát Formule 1. Na cestě za titulem mu pomáhá Mark Webber, který vkládá do mladého talentu vše, co jemu samotnému kdysi k vysněné koruně chybělo.
Trest pro Maxe Verstappena za incident s Piastrim při Velké ceně Saúdské Arábie rozvířil vášně napříč paddockem. Zatímco část fanoušků i expertů souhlasí s penalizací, Red Bull má jasno – podle Helmuta Marka byl trest přehnaný a nespravedlivý. „Kam měl jako uhnout?“ rozčiluje se poradce rakouské stáje.
Mezinárodní automobilová federace FIA vydala oficiální stanovisko k incidentu, který se týkal Maxe Verstappena během uplynulé Velké ceny Saúdské Arábie.
Od chvíle, kdy Lewis Hamilton oznámil přestup k Ferrari, se mu v letošní sezoně formule 1 nedaří. Sedminásobný mistr světa zatím marně hledá formu – jediným světlejším momentem bylo vítězství ve sprintu v Číně. Jinak se čtyřicetiletý Brit trápí: páté místo v Bahrajnu a sedmé v Saúdské Arábii mu na klidu nepřidaly.
Mercedes po slibném začátku sezony v Džiddě tvrdě narazil, když Russell a Antonelli dojeli až pátý a šestý. Šéf týmu Toto Wolff označil závod za „nejhorší výkon roku“ a tým nyní hledá příčiny propadu tempa.
Lando Norris po závodě v Džiddě upozornil, že McLaren nemá takový náskok, jak si někteří myslí. Britský jezdec navíc poprvé v sezoně přišel o vedení v šampionátu, když ho předstihl týmový kolega Oscar Piastri.
Max Verstappen sice odstartoval do závodu v Džiddě z pole position, ale nakonec se musel spokojit až s druhým místem. Na jeho výsledek měl zásadní vliv trest, který obdržel za incident v úvodním kole s novým lídrem šampionátu Oscarem Piastrim.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.