Pokud se někomu zdálo, že současný počet agregátů na jednu sezónu je značně na hranici, pak se už za dva roky může dočkat situace, že se na motory bude muset dávat ještě větší pozor. Zvažuje se totiž jejich další snížení.
Ruku v ruce s tímto návrhem, který je dílem výrobců pohonných jednotek, je požadované omezení nákladů. Proto se na světlo klube varianta, že by týmy disponovaly jen třemi motory na sezónu. Její strůjci se domnívají, že vedle menších nákladů by tento krok mohl napomoci k vyrovnávání výkonnosti.
Zdroje uvádějí, že prognóza dalšího snížení počtu motorů (zatím platí čtyři agregáty na sezónu, v případě, že se pojede více než 21 Grand Prix, tak pět) by umožnila stanovit zákaznickou cenu pohonných jednotek na 12 milionů eur za sezónu - což je původně stanovený záměr FIA.
Je ovšem otázkou, jak se k návrhu, kterému se ze strany výrobců motorů dostalo předběžné podpory, postaví Strategická skupina F1 a Komise F1. Zasedání zmíněných dvou orgánů na konci měsíce naznačí, zda jde o životaschopný nápad. Pořád totiž v rámci šetření a snižování nákladů nezmizela myšlenka nezávislého motoru.
"Máme dva týdny do konečného rozhodnutí Komise F1 a Strategické skupiny F1 ohledně pravidel pro rok 2017. Co se týče motorů, je to prakticky to samé. Máme dohodu, která musí být zúčastněnými stranami ratifikována, ale jsou v ní benefity, které zvýhodňují větší počet týmů. Proto doufám, že udělají, co mají," vyjadřuje se Toto Wolff (Mercedes).
Sergio Marchionne (Ferrari) uvedl, že náklady na vývoj stávajících pohonných jednotek se v současné době stabilizovaly, takže pokud by pravidla ponechala předpisy ohledně motorů neměnné, odpadly by další náklady na vývoj. "Řekněme, že stav je v současné době stabilizovaný. Dalším krokem bude snižování nákladů. Pokud nebude třeba v každém ročníku vyvíjet nový motor, můžeme rozpočty snižovat."
Red Bull se staví do opozicePřestože se výrobci domnívají, že myšlenka snížení počtu motorů na sezónu není špatná, ne každý je o tom přesvědčen. Red Bull, který lobboval za nezávislé motory, se domnívá, že není žádný evidentní podklad pro změnu pravidel schválených FIA.
"Myslím, že prezident FIA Jean Todt ustanovil čtyři body, které měl Toto Wolff jako zástupce výrobců motorů dovést k realizaci. Šlo o snížení nákladů na 12 milionů eur pro rok 2017, dostupnost motorů, vyrovnání výkonu v hodnotě plus mínus 2 % a vyřešení otázky hlučnosti. A to dosud nebylo splněno. Proto si myslím, že by na nejbližším zasedání Strategické skupiny F1 a Komise F1 mohla proběhnout zajímavá debata, jaké další kroky FIA a promotéři chystají," komentuje situaci Christian Horner.
"Měli by se konečně rozhodnout, co chtějí. Dříve to předvedli v otázce nezávislého motoru, odstranili ho z pořadu dne, aniž by naplnili ony body, o kterých jsem mluvil. Pokud nebudou motory k dispozici, náklady neklesnou a výkon se nevyrovná, pak kritéria nebyla splněna," pokračuje Horner.
Šéf Red Bullu byl rovněž dotázán, zda si myslí, že nezávislé motory se opět stanou předmětem jednání. "Ano. Protože jak jinak chcete jednat o cenách, dostupnosti a shodném výkonu? Pořád je tu jeden hlavní problém. V současnosti se závodění jako takové zdá být dobré, ale pořád máme tento základní problém, který je třeba řešit. To je zásadní a ne se zabývat něčím, co bude podstatné za týden," dodal Horner.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.