Očekávané jednání ohledně dalšího formátu kvalifkace dospělo ke konci, týmy se jednomyslně dohodly, že se chtějí vrátit k systému, který fungoval v loňské sezóně. Velkou roli v tom hrály i názory fanoušků.
Nebývalá jednota panovala v rozhodnutí týmů - všech 11 účastníků letošního šampionátu se podepsalo pod dopis zaslaný FIA, Bernie Ecclestoneovi a CVC, ve kterém dávají jasně najevo požadavek návratu k formátu kvalifikace v té podobě, v jaké fungovala v roce 2015.
Nyní je na pořadu dne jednání o formátu kvalifikace pro Grand Prix Číny. Mělo se za to, že týmy vyhodnotí navržený systém sčítání dvou nejlepších časů a vyjádří se k němu, ale ty se nakonec od této varianty zcela odklonily. Nezanedbatelnou roli hrál i fakt, že tomuto řešení nejsou příliš nakloněni ani fanoušci F1. Celá řada průzkumů totiž prokázala, že podstatná část příznivců Formule 1 rovněž preferuje návrat ke kvalifikačním jízdám z roku 2015.
Týmy nejsou proti experimentůmTím, že týmy jednomyslně odmítly případný "sčítací" formát a požadují návrat k verzi z roku 2015, nastává okamžik pravdy. Bernie Ecclestone a Jean Todt doposud odmítali takovou možnost a nedali týmům možnost tento záměr prosadit. V situaci, kdy všechny týmy odmítají poslední inovace, se dvojice přesvědčila, že prosazování novinek je marné - je nyní otázkou, zda se udrží eliminační systém kvalifikace. Dá se proto očekávat, že okolnosti přerostou v boj o politickou moc mezi Ecclestonem a Todtem na jedné straně a týmy na druhé.
Přestože týmy žádají o návrat k formátu kvalifikace z roku 2015, nebrání se v budoucnu možnosti lepšího pojetí kvalifikace. V dopise se uvádí, že jsou otevřeny experimentálním myšlenkám včetně radikálních konceptů, ale mělo by se tak stát až pozdější době, třeba v případě, kdy už by byl šampionát rozhodnutý. Podle názoru týmů by to umožnilo řádné vyhodnocení nových nápadů před jejich zavedením v roce 2017.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.