Vyřazovací systém kvalifikace měl být nejspíš další ozdravnou kůrou F1, místo toho se však těší zjevné nelibosti. Jenže - co s ním? Investovalo se nemálo peněz do všech oblastí jeho prosazení a teď by měl po dvou závodech skončit na smetišti dějin?
Máme ještě v dobré paměti Austrálii, kdy byl nový formát kvalifikačních jízd označen za fiasko a týmy se hodlaly vrátit k původní variantě, kterou jsme znali z předchozí sezóny. Jenže prezident FIA Jean Todt jejich hlas nevyslyšel, prostě jim vůbec nedal příležitost, aby si své přání stvrdili hlasováním. Když i v Bahrajnu proběhla "napínavá" kvalifikace ve stejné intenci jako v Melbourne, týmy se v den závodu sešli před jeho začátkem s Ecclestonem a Todtem, aby se pokusili dosáhnout řešení. A tady se opět rozbíhají dohady a otázky
V sobotu, po dlouhém časovém období, kdy trať zela prázdnotou, prohlásil šéf Mercedesu Toto Wolff: "Pokud někdo zkusí systém zablokovat, tak ho veřejně v paddocku ukřižujeme!" Bylo to pochopitelně myšleno s nadsázkou, ale význam byl zřejmý - bylo by naprosto nesmyslné nadále u eliminační podoby kvalifikace zůstávat. Ba co víc, týmy se vzácně shodly, že návrat k formátu 2015 podporují. Všichni, bez výjimky.
Pořád je tu ale dvojice Ecclestone a Todt. Právě Bernie, který doslova v předvečer sezóny požadoval změnu kvalifikačních jízd, náhle zase hlasitě podporuje nový systém a dokonce prohlásil, že "miluje" to, co viděl v sobotu. Byl ale opravdu na okruhu Sakhir a nedíval se třeba na přenos volby Miss ČR?
Už i týmy jsou poněkud perplex z takových zvratů a nechápou podobné extrémy, dokonce to šlo tak daleko, že někteří týmoví bossové soukromě před závodem ventilovali své názory přítomným novinářům. Můžeme se ještě patrně dočkat hodně zajímavých komentářů. Ostatně paddockem i názorovými fóry se šíří přesvědčení, že tvrdošíjné setrvávání a odpor k návratu ke starému formátu kvalifiace ze strany Ecclestonea a Todta není ničím jiným, než zoufalou snahou si zachovat tvář a nepřiznat chybu tím, že udělají obrat čelem vzad.
A tak Todt zkouší další kompromisní řešení - zachovat tři kvalifikační části, ale vylepšit je tím, že piloti budou mít k dispozici dva kvalifikační pokusy. Tedy abychom byli přesní, během závodního víkendu v Bahrajnu požádal Todt závodního ředitele FIA Charlie Whitinga, aby přišel s nějakým novým nápadem. Whiting tak učinil a dvojici Todt/Ecclestone se to natolik zalíbilo, že nyní hodlají udělat analýzu takové možnosti. Leckdo si ale povšimne, že takové řešení odporuje Ecclestoneovým dalším nápadům ohledně převracení startovního roštu. Pokud budou mít piloti k dispozici dvě kola, prvek náhody se ještě víc poníží. Spíš se tak opět ukazuje, že pánové jsou mezi mlýnskými kameny a hledají nějaké rozhodnutí ad hoc, aby uklidnili nejen reptající veřejnost, ale i své blízké poddané.
S čím tedy máme počítat v Číně? Těžko říci. Změny se kolikrát dělají doslova pár hodin před začátkem závodního víkendu. A leccos o stavu a náladě v paddocku vyjadřuje názor Toto Wolffa po závodě, když popsal situaci jako "politický čurbes" a "šílenství". Jeho slova byla označena jako vzácný záblesk rozumu v tomto žalostném procesu.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.