Vyřazovací varianta kvalifikace, která byla minulý týden schválena, vyvolává stále větší názorové rozpory. Přispívá k tomu i skutečnost, že zdaleka ne všechno po technické stránce není dořešeno.
Ostatně je to jen několik desítek hodin, co Bernie Ecclestone připustil, že nový systém nebude uveden v činnost dříve, než při Grand Prix Španělska, tedy v pátém závodě letošní sezóny. I to vyvolalo značnou bouři nevole, především se odpůrcům eliminačního systému nelíbí, že se bude formát kvalifikace měnit v průběhu sezóny, i když ani to není v historii F1 výjimkou.
Mezi ty, kterým se novinka nezdá nejlepším řešením, se řadí i dvojnásobný mistr světa Fernando Alonso. Podle jeho názoru bude nový systém jenom plést diváky, Španěl ho dokonce označil za "šílený".
"Čísla sledovanosti F1 ve všech zemích klesají, proto se přemýšlí o nových věcech, aby popularita šla opět nahoru. Ale některé věci, jako například nový kvalifikační systém, považuji za vysloveně šílený. Je mnohem komplikovanější než ten, který jsme měli. Fanouškům to způsobí bolehlav. Je to zbytečně složité, lidé si chtějí zapnout televizi a vidět hlasitá auta s velkými pneumatikami a stálé předjíždění, a to jim zatím nejsme schopni nabídnout," uvedl Fernando pro španělskou rozhlasovou stanici COPE.
Alonso rovněž pohovořil o současných vozech, které jsou dle jeho názoru příliš snadno ovladatelná a pomalá. "Nejsou to nijak náročná auta. Vzpomínám si na testy se starými monoposty, kdy jsem v noci nemohl spát, jak mě bolelo za krkem, jak jsem cítil závrať, sotva jsem si lehl. Stačí se podívat na časy: v Barceloně jezdíme něco kolem 1:26,0, přitom jsme byli zvyklí tu dostahovat hodnot 1:16,0. Dřív jsem při 1:24 nebo 1:25 mohl na lidi klidně mávat, takže 1:26 asi nebude nic tak náročného."
Mercedes jezdí svou vlastní liguAlonso se rovněž domnívá, že Mercedes přes svou dominanci bude možné porážet a jednou se bude muset s titulem rozloučit.
"Teď jsou opravdu silní a jedou si svou vlastní ligu. Museli by udělat nějakou katastrofální chybu, aby přišli o náskok. Nemyslím, že se jejich výkonu zatím někdo vyrovná. Teď je za nimi Vettel a Ferrari, ale také bych nevyloučil bych Red Bull, Williams nebo Force Indii, ti jsou také silnější než obvykle. Doufejme, že dřív nebo později se k nim přidáme, zejména na nějakém okruhu, který je pro nás patřičně výhodný," dodává Alonso.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.