Rio Harjanto se stal vůbec posledním pilotem, který byl potvrzen v letošním složení startovního pole. Při testech v Barceloně na sebe nemile upozornil vlastně jedinou vážnější nehodou při posledním testovacím dnu. F1 je pro něj stále tvrdým hledáním vlastního limitu.
Přesto se třiadvacetiletý Indonésan domnívá, že v posledním týdnu učinil nemalý pokrok ve svých přípravách na sezónu, kdy bude debutovat na závodní dráze. Zároveň však připouští, že nebylo vůbec lehké zvyknout si na nové auto, nové pneumatiky, nový tým a potažmo s tím i novou výzvu.
"Není to nic lehkého. Všichni se snažíme vylepšit náš vůz. Jediné, co k tomu mohu říci, je rozdíl mezi starým autem - loni jsem Mabor testoval - a novým vozem. Opravdu jsem cítil velký rozdíl. Takže je důležité k tomu přistoupit nejen z mojí strany, ale i ze strany týmu. Pokusíme se vůz na první závod připravit co nejlépe a myslím, že to bude klíčový fakt ke splnění našich cílů," říká Harjanto
Musím nalézt své limity pro F1Harjanto ve čtvrtek, když hodiny ukazovaly čas 15:28, ztratil vládu nad svým vozem v zatáčce 4. Bylo to už podruhé, co kvůli němu zavlála červená vlajka - o den dříve se otočil jen o zatáčku dál. Teď ale prolétl zpomalovacím pásem a lehce kolidoval zadní částí s bariérou z pneumatik.
"Chtěl jsem si vyzkoušel své limity, takže jsem najel do zatáčky 4 poněkud rychleji. Bohužel, vůz byl lehce poškozen, takže tím pádem moje odpolední jízdy skončily. Ale jinak šlo o úspěšné dopolední jízdy, podařilo se nám dodržovat náš testovací plán, takže jsme na voze udělali hodně inovací. Doufám, že v příštím týdnu dosáhneme ještě více," vrátil se Indonésan ke svému testovacímu problému.
Nelze srovnávat, rozdíly jsou v lidechHarjanto také popsal základní rozdíl mezi F1 a sérií GP2. Podle něj je zásadní odlišnost v počtu lidí, kteří jsou do týmové práce zapojeni.
"Když se přesunete z GP2 do F1, musíte si toho nutně všimnout. V GP2 máte k dispozici tak dva inženýry a ve Formuli 1 je jich najednou třicet až čtyřicet. Také tu je mnoho další zúčastněných osob a velké množství procesů, které jsem musel absolvovat. Je to opravdu velká změna a budu potřebovat čas, abych si na ní zvykl," popisuje Harjanto své zkušenosti.
"Postupně se mi daří získávat větší jistotu, ať jde o vztah k týmu nebo mým inženýrům. Samozřejmě se pořád učím. Teď na mě čekají další dva testovací dny, tak se budu snažit odvést co nejlepší práci, abych se maximálně připravil na svou první Grand Prix," dodává rodák ze Sumatry.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.